fot. PAP/EPA

Malta: prezydent Duda uczestniczy w spotkaniu Grupy Arraiolos

Na Malcie prezydent Andrzej Duda uczestniczy w spotkaniu Grupy Arraiolos – zrzeszającej przywódców 12 państw europejskich. Dziś szef państwa polskiego spotkał się m.in. z władzami Malty.

Po godz. 14.00 prezydent Polski ma rozmawiać z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Jednym z tematów będzie kwestia reparacji wojennych.

Głównym celem spotkań Grupy jest refleksja nad przyszłością Europy, a także aktualne zagrożenia i najważniejsze wyzwania dla Starego Kontynentu. Omówione zostaną też kwestie dotyczące walki z ubóstwem i bezrobociem, zwłaszcza wśród osób młodych.

Tematem przewodnim w tym roku będzie polityka bezpieczeństwa w regionie Morza Śródziemnomorskiego w kontekście kryzysu migracyjnego.

Dobrze, że prezydenci Polski i Niemiec poruszą kwestię reparacji, bo to łączy się z tematem przyszłości Europy powiedział poseł Konrad Głębocki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

– Jest to temat przyszłości Unii Europejskiej, bo albo będzie ona budowana na sprawiedliwości, albo na dominacji Niemiec i niesprawiedliwości. Reparacje wojenne są Polsce bezwzględnie należne. Skala zniszczeń, nie tylko materialnych, ale także fizycznych, psychicznych – jest gigantyczna. Niemcy do niedawna wypłacały nawet za I wojnę światową reparacje Francji i Wielkiej Brytanii. Polska nie dostała nic. Polska, która ucierpiała najbardziej pod każdym względem, jeżeli chodzi o II wojnę światową – podkreślił Konrad Głębocki.

Na Malcie spotkają się prezydenci m.in. Austrii, Estonii, Grecji, Łotwy, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowenii czy Węgier. Rozmowy w Valletcie zaplanowano na dziś i jutro.

Nieformalne spotkania prezydentów państw grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w 2003 r. Grupa skupia prezydentów państw Unii Europejskiej niesprawujących bezpośrednio władzy wykonawczej w swych krajach.

RIRM

drukuj