M. Morawiecki: wartość eksportu może przekroczyć 200 mld euro

Wartość eksportu w tym roku może po raz pierwszy przekroczyć 200 mld euro – powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Zwrócił też uwagę na spadający w Polsce wskaźnik nierówności finansowych.

Podczas sejmowej Komisji Gospodarki Mateusz Morawiecki poinformował posłów o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wartość eksportu w okresie styczeń-czerwiec br. wzrosła o 8,4 proc. rok do roku i wyniosła 99 mld euro.

Według wicepremiera, to ruch bez precedensu związany głównie z rządowymi programami społecznymi, które zlikwidowały ubóstwo w wielu obszarach.

Polacy po raz pierwszy dokonują ekspansji zagranicznej na szeroką skalę – wskazał minister rozwoju i finansów. Dodał, że jest to proces, który świadczy o kondycji gospodarki. Co więcej, w proporcji do PKB dług Polski przestał rosnąć.

– W czasach naszych poprzedników dług wynosił – w 2008 roku, na początku, 1 stycznia – 511 mld zł. Na koniec 2015 roku było to 888-890 mld zł. Dodajmy do tego 150 mld z OFE. Czyli 890 dodać 150 to 1 bln 40 mld zł. Między 511 a 1 bln 40 mld jest 105-110 proc. różnicy. Dług za naszych poprzedników urósł de facto o 105 proc. Podzielmy sobie też w wartościach bezwzględnych ten dług. 530-540 mld podzielić na 8 lat – wychodzi 65-67 mld zł rocznego przyrostu w czasie, kiedy PKB był niższy. W naszych czasach PKB jest wyższy, a w proporcji deficyt będziemy mieli w tym roku ok 50 mld zł – wskazał Mateusz Morawiecki.

Mateusz  Morawiecki przyznał, że Polska ma problem z brakiem rąk do pracy. W niektórych regionach, jak Wielkopolska czy Warszawa i okolice, bezrobocie wynosi ok. 4 proc., a w Poznaniu 2-2,5 proc.

Polityk zwrócił też uwagę na zjawisko emigracji Polaków , które w poprzednich latach miało wpływ na zahamowanie rozwoju – wyjechało co najmniej 2-2,5 miliona osób. Wicepremier podkreślił jednak, że kolejna fala emigracyjna została zatrzymana. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj