fot. twitter.com

Posłowie na drugim posiedzeniu Sejmu IX kadencji zajmą się m.in. projektem nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

Dziś rozpoczyna się drugie posiedzenie Sejmu IX kadencji. Ze wstępnego porządku obrad wynika, że izba zajmie się m.in. rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.

Dzisiaj izba rozpocznie posiedzenie. Po pierwszym dniu obrad nastąpi tygodniowa przerwa w posiedzeniu, obrady zostaną wznowione 19 grudnia i będą kontynuowane 20 grudnia. Wszystko po to, aby Sejm mógł odnieść się do ewentualnych projektów, jakie odeśle izbie Senat. Tak może być między innymi z projektem ustawy dot. podwyżki akcyzy. Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała poprawkę, aby akcyza na wyroby tytoniowe i alkoholowe wzrosła w roku 2020 o 3 proc. Według noweli uchwalonej przez Sejm, akcyza miałaby wzrosnąć o 10 proc. Akcyza na tym poziomie przyczyni się do wzrostu dochodów budżetu o 1,7 mld zł w przyszłym roku.

Dysponujemy większością, którą pozwoli na przyjęcie noweli w pierwotnym kształcie – mówi poseł PiS Kazimierz Smoliński, członek sejmowej Komisji Finansów.

– Zwykłą większością, którą dysponujemy, możemy te poprawki Senatu odrzucić i uważam, że powinniśmy je odrzucić. W ogóle trzeba się zastanowić nad kwestią drugą, czy w ogóle nie trzeba zwiększyć akcyzy szczególnie na alkohol, dlatego że alkohol w ostatnich latach relatywnie staniał. Kiedyś mogliśmy za najniższe wynagrodzenie kupić 100 butelek alkoholu, a w tej chwili możemy kupić 140, czyli alkohol mamy w jednej z najniższych cen w Europie a szczególnie dotyczy to tych małych pojemności, czyli tzw. małpek – wskazuje poseł Kazimierz Smoliński.

Pierwszego dnia posiedzenia Izba ma przeprowadzić pierwsze czytania rządowych projektów nowelizacji ustaw – o podatku od sprzedaży detalicznej, o transporcie kolejowym oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Posłowie zajmą się też rządowym projektem zmian Kodeksu postępowania cywilnego. Planowane jest również przeprowadzenie pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj