fot. twitter.com

Bruksela: Dziś początek dwudniowego szczytu UE

W Brukseli rozpocznie się dziś dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Szefowie państw i rządów mają dyskutować m.in. o neutralności klimatycznej UE do 2050 r. W osiągnieciu tego celu ma pomóc przyjęty wczoraj przez Komisję Europejską Europejski Zielony Ład. Ma on całkowicie przeobrazić politykę klimatyczną i gospodarkę wspólnoty.

Kraje uzależnione od paliw kopalnych mają otrzymać środki na transformację. Mowa m.in. o 100 mld euro dla najbardziej wrażliwych regionów i sektorów. Szczegóły finansowe zostaną przedstawione w 2020 roku.

Według projektu wniosków na szczyt kraje Unii Europejskiej mają podjąć decyzję o zgodzie na cel neutralności klimatycznej, ale z podkreśleniem zachowania prawa państw do kształtowania mixu energetycznego.

Nowa Komisja Europejska przestawiła bardzo ambitne cele, trzeba się zastanowić, czy są możliwe do spełnienia i myśleć też o skutkach społecznych – mówi europoseł Adam Bielan.

– Polska jako kraj graniczny Unii Europejskiej musi przedstawiać perspektywę na przykład przenoszenia zakładów pracy na Ukrainę czy Białoruś, czyli do krajów, które nie będą opięte tak rygorystycznymi przepisami. To będzie oznaczało olbrzymie zmiany społeczne również dla regionów, które dzisiaj są uzależnione od produkcji energii pochodzącej z węgla. Krótko mówiąc, my jesteśmy otwarci na dyskusję. Nie chcemy być przedstawiani jako kraj, który mówi tylko i wyłącznie „nie”, przedstawiamy również pozytywne propozycje jak np. przedstawił to na spotkaniu ministrów europejskich Konrad Szymański. Będzie o tym mówić również pan premier na nadchodzącym szczycie. Chcemy mieć pewność, że Unia Europejska będzie solidarnie wspierać koszty tej transformacji – zaznacza Adam Bielan.

Podczas szczytu kanclerz Niemiec i prezydent Francji mają przedstawić informacje o przeprowadzonych w Paryżu rozmowach w formacie normandzkim na temat konfliktu w Donbasie. Nieoficjalnie wiadomo, że przywódcy państw unijnych mają dać zgodę na kolejne przedłużenie sankcji wobec Rosji.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl