fot. flickr.com

W Europie podwyższono standardy bezpieczeństwa

W całej Europie zaostrzono środki bezpieczeństwa w związku z wczorajszymi zamachami terrorystycznymi w Brukseli. Szereg krajów wprowadziło podwyższoną ochronę miejsc – szczególnie narażonych na ataki – m.in. lotnisk, dworców i elektrowni atomowych.

W zamachach terrorystycznych w stolicy Belgii na lotnisku międzynarodowym oraz stacji metra zginęły co najmniej 34 osoby, a ponad 200 zostało rannych.

Politolog dr hab. Aleksander Głogowski zwraca uwagę, że Bruksela – z racji, iż jest siedzibą władz Unii Europejskiej – była brana pod uwagę jako możliwy cel ataku terrorystycznego.

­- Takim czynnikiem, który się z tym kojarzy, może być schwytanie w Brukseli jednego z przywódców czy „mózgów” zamachów w Paryżu. Jakkolwiek tego typu akcje są przygotowywane dużo wcześniej. Mógł to być jednak czynnik katalizujący, że akurat z tego powodu to się stało „tu” i „teraz” – ocenia politolog.

W Belgi obowiązuje żałoba narodowa. W listopadzie w serii zamachów w Paryżu zginęło blisko 130 osób, a ponad 300 zostało rannych. Do obydwu zamachów przyznali się dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego. Bojownicy IS zapowiedzieli kolejne ataki.

RIRM

drukuj