Mobilizacja rezerwistów na Białorusi

Ministerstwo Obrony Białorusi rozpoczęło mobilizację rezerwistów w ramach kompleksowego sprawdzania gotowości sił zbrojnych – poinformowała dziś państwowa agencja BiełTA. Obecnie trwa drugi etap rozpoczętego w styczniu sprawdzianu.

„Trwa przekazywanie zasobów mobilizacyjnych z Wojskowych Komend Uzupełnień obwodu mińskiego, witebskiego i grodzieńskiego” – poinformowało ministerstwo.

Jak dodało, w miejscach stałej dyslokacji wojsk trwa wprowadzanie wyższych stopni gotowości bojowej z powoływaniem rezerwistów, a także sprowadzanie broni i sprzętu wojskowego z długookresowych magazynów.

„Materialne i techniczne zabezpieczanie jednostek i pododdziałów wojskowych wykonujących postawione zadania jest realizowane w pełnym zakresie” – podkreślił resort.

Od pierwszej połowy stycznia na Białorusi trwa kompleksowy sprawdzian gotowości sił zbrojnych. Jego drugi etap rozpoczął się w połowie marca. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Aleh Biełakonieu powiedział wówczas, że drugi sprawdzian gotowości jest prowadzony z uwzględnieniem niedociągnięć i ich przyczyn, które ujawnił pierwszy etap.

Biełakonieu zapowiedział m.in. sprawdzenie systemów łączności i wywiadu, ataku ogniowego, walki radioelektronicznej oraz obrony biologicznej, chemicznej i radiacyjnej.

PAP/RIRM

drukuj