fot. niedziela.pl

Wielki Czwartek dniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa

Dziś Wielki Czwartek – dzień, w którym wspominamy ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. We wszystkich kościołach kapłani przed południem sprawowali Mszę św. Krzyżma.

Podczas Eucharystii poświęcono oleje, które posłużą później przy udzielaniu sakramentów: chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. Księża odnowili też przyrzeczenia kapłańskie.

Wieczorem natomiast sprawowana będzie Msza św. Wieczerzy Pańskiej, która zainauguruje Triduum Paschalne – wyjaśnia ks. prof. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Duchowości Systematycznej i Praktycznej KUL.

 – Msza święta Wieczerzy Pańskiej zwykle rozpoczyna się tzw. mandatum, czyli obrzędem umycia nóg, który jest wyrazem miłości i służby, jakiej przykład dał Jezus Chrystus. Po zakończeniu Liturgii Eucharystycznej dokonuje się przeniesienia Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji. Jest to pamiątka i zarazem wezwanie do czuwania z Jezusem, który modlił się w Ogrójcu i pocił się krwawym potem – tłumaczy ks. prof. Marek Chmielewski.

O godz. 18.00 na antenie Radia Maryja transmitowana będzie Msza św. Wieczerzy Pańskiej z Archikatedry Oliwskiej. Eucharystii będzie przewodniczył ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita archidiecezji gdańskiej.

RIRM

drukuj