Sejm: Trwają prace nad powszechną opłatą audiowizualną

Rząd rozpoczął prace nad powszechną opłatą audiowizualną. Ma ona zastąpić obowiązujący dotychczas abonament. Przedstawiciele ministerstwa kultury, finansów, cyfryzacji i energii rozmawiali niedawno na ten temat m.in. z szefem KRRiT i środowiskiem dziennikarskim – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Według zapowiedzi opłata powinna wynieść 15 zł, jednak ta kwota może jeszcze ulec zmianie.

Pomysły na pobieranie daniny są dwa – powiązanie składki audiowizualnej z rachunkiem oraz pobieranie daniny w systemie opartym o podatek dochodowy i rejestry PIT, KRUS, ZUS, REGON i CIT.

Obecnie obowiązujący abonament nie spełnia swojego zadania, m.in. ze względu na niską ściągalność.

Senator PiS Jan Maria Jackowski z Komisji Kultury i Środków Przekazu przypomina, że to zasługa poprzednich rządów.

Ściągalność abonamentu jest dramatycznie niska, m.in. dzięki pamiętnej wypowiedzi ówczesnego premiera Donalda Tuska, który zachęcał do niepłacenia abonamentu. To był moment kulminacyjny, od którego wpływy z abonamentu bardzo wyraźnie zaczęły spadać. Ten system natomiast będzie powszechny i każdy będzie zobowiązany, aby uiszczać opłatę. Wymiar tej opłaty będzie niższy niż obecna kwota abonamentu – zaznacza senator Jan Maria Jackowski.

Przepisy o opłacie audiowizualnej powinny być gotowe za trzy lub cztery miesiące – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort zapowiada, że przewiduje jeszcze trzymiesięczne vacatio legis, aby do projektu mogły się dostosować instytucje i urzędy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl