Prezes IPN: Mam nadzieję, że wizyta prezydenta A. Dudy na Ukrainie rozwiąże sprawę ekshumacji

Mam nadzieję, że jednym z efektów ostatniej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie będzie rozwiązanie sprawy z poszukiwaniami i upamiętnieniami, które Instytut Pamięci Narodowej prowadzi na Ukrainie – powiedział w piątek PAP prezes IPN Jarosław Szarek.

Spór między Warszawą i Kijowem nasilił się wiosną b.r., gdy ukraiński IPN zakazał poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.

„Od wielu miesięcy w tej kwestii trwa impas. Strona ukraińska zablokowała wszystkie upamiętnienia, nawet te niedotyczące bardzo spornego czasu ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, ale również te z 1939 r. naszych żołnierzy, którzy walczyli z Niemcami. Mamy nadzieję, że ta wizyta pomoże rozwiązać tę kwestię” – powiedział szef IPN.

Jarosław Szarek pytany, czy widzi przełom w tej sprawie po wizycie prezydenta na Ukrainie, odpowiedział, że „jest za wcześnie, żeby o tym mówić.

„Jesteśmy przecież dopiero kilkadziesiąt godzin po zakończeniu tej wizyty” – zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda był w Charkowie w środę. Spotkał się m.in. z ukraińskim przywódcą Petro Poroszenką. Prezydenci Polski i Ukrainy uzgodnili, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl