fot. PAP/Leszek Szymański

Marszałek Senatu wręczył nagrody dziennikarzom za teksty polonijne

Polska rodzina poza Polską – nagrody w konkursie pod tym tytułem wręczył w piątek dziennikarzom marszałek Senatu Stanisław Karczewski. „Ten konkurs to budowanie mostów między Polską i Polonią” – mówił Stanisław Karczewski.

Uroczystość wręczenia nagród marszałka Senatu odbyła się w Izbie Wyższej. Jak mówił Stanisław Karczewski, budowanie mostów między Polską i Polonią „to dla nas – Polaków, polskiego rządu i polskiego Senatu bardzo ważne zadanie”.

„Bardzo nam zależy na kontakcie z Polonią, bardzo nam zależy na tym, żeby jak najwięcej Polaków rozsianych po całym świecie czuło więź z Polską i Polakami; chciało uczyć swoje dzieci języka polskiego” – podkreślał marszałek.

To była 14. edycja konkursu. W tym roku nadesłano 33 prace, m.in. z Austrii, Belgii, Holandii, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Ukrainy. Jak mówił wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, dzięki konkursowi „pojawia się coraz więcej publikacji w prasie polonijnej i polskiej o naszych rodakach, żyjących z daleka od ojczyzny”.

„Z nadesłanych prac wynika, jak wiele trudu rodziny, żyjące poza granicami Polski wkładają w to, by ich dzieci chciały mówić po polsku; żeby czuły się związane z Polską i miały poczucie tożsamości” – podkreślał Seweryński.

Tegoroczne jury, w którego skład wszedł wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, senator Artur Warzocha, redaktorzy: Tomasz Barański i Wojciech Kaźmierczak oraz Aleksandra Leicht z Centrum Informacyjnego Senatu, przyznało trzy nagrody główne oraz cztery wyróżnienia.

Pierwszą nagrodę otrzymała Grażyna Preder z Polskiego Radia Koszalin za reportaż radiowy „Bukowina – Tryptyk”. To „obszerny reportaż” składający się z trzech części: cz. 1. „Polacy z Pietrowiec”, cz. 2. „Ballada przydrożna”, cz. 3. „Plesza – 180 lat polskości”. Reportaż opowiada „o życiu polskich rodzin na rumuńskiej Bukowinie, gdzie Polacy żyją od 200 lat, zachowując mowę, obyczaje, kulturę i tradycje”.

Druga nagroda została przyznana Ewie Szkurłat-Adamskiej z radia Kraków za reportaż radiowy „Pan Jacek” za „niezwykle barwną opowieść o pracowitym życiu zwieńczonym ogromnym sukcesem zawodowym w otoczeniu rodziny”.

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Elżbieta Lewark z Kuriera Galicyjskiego i jej „Scenariusz z życia wzięty albo Mamo, to kim ja jestem?” za „niezwykłą formę nawiązującą do scenariusza filmowego – opowieść o dojrzewaniu do polskości i o życiu z polskością w obcym środowisku na co dzień”.

Wyróżnienia otrzymały Halina Świerkosz-Iwanowska z Poloniki za pracę „Polskie dzieci w Austrii” oraz Anna Leśniewska z Polskiego Radia Rzeszów za reportaż radiowy „Londyńskie Orlęta”.

Kolejne wyróżnione prace to „Edward Klonowski: nie żałuję tych lat” Ilony Lewandowskiej z Kuriera Wileńskiego oraz „Moje córki czuwają” Beaty Bruggeman-Sękowskiej w portalu communications-unlimited.nl.

PAP/RIRM

drukuj