fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda o cyberatakach: Bezpieczeństwo państwa nie jest zagrożone

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bezpieczeństwo państwa nie jest zagrożone. W Jabłonnej na konferencji był pytany przez dziennikarzy o wyciek maili polityków i cyberataki, które ostatnio dotknęły Polskę.

Prezydent oświadczył, że nie ma na razie żadnej informacji, by jakiekolwiek zagrożenie dla polskiego państwa rzeczywiście zostało wygenerowane. Według Andrzeja Dudy jest to pewna akcja pokazowa i polityczna. Jak dodał, nie ma wątpliwości, że jest to działanie zorganizowane.

– Adresy mailowe, które rzeczywiście są w gestii polskiego państwa, bo opiekują się nimi służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, są bezpieczne. Do tej pory, o ile mnie pamięć nie myli, nie słyszałem, żeby z któregoś z oficjalnych adresów rządowych pojawiły się jakieś informacje. Jest to dla nas wszystkich ostrzeżenie. Bez wątpienia jest to pokazanie, że w jakimś sensie polskie państwo może być zaatakowane. Nie mam na razie żadnej informacji  o tym, żeby jakiekolwiek zagrożenie dla polskiego państwa rzeczywiście zostało wygenerowane. Każdy polityk jest zobowiązany do pewnej ostrożności i rozsądku. Oczywiście każdy z nas ma maila i swoją prywatną korespondencję. To jest jasne, że możemy ją mieć w różnych miejscach. Trzeba być ostrożnym – podkreślił Andrzej Duda.  

Sprawa cyberataków zaczęła się od ataku na skrzynki mailowe i konta w mediach społecznościowych Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera, oraz jego żony. [czytaj więcej]

Następnie wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa, opublikował oświadczenie, w którym stwierdził, że najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego z terenu Federacji Rosyjskiej. Powołał się przy tym na informacje ABW i SKW.

Rząd na niejawnym posiedzeniu Sejmu w ubiegłym tygodniu przedstawił informacje w tej sprawie. [więcej] W najbliższą środę kwestią cyberataków na państwa Sojuszu, w tym Polskę, ma zająć się na posiedzeniu Rada Północnoatlantycka NATO.

RIRM

drukuj