fot. PAP/EPA

W Brazylii prezydent J. Bolsonaro zaatakował słownie dziennikarza TV Globo

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydentowi Brazylii Jairowi Bolsonaro puściły nerwy. Do jednego z dziennikarzy grupy medialnej krzyczał, aby „się zamknął”, a cały koncern nazwał „gównianą prasą”.

„Zamknij się! Jesteś draniem. Zajmujesz się zgniłym dziennikarstwem, które jest bezużyteczne. Niszczysz brazylijską rodzinę, brazylijską religię” – krzyczał Jair Bolsonaro do dziennikarza TV Globo, który poruszył temat częstego uchylania się prezydenta od nakazu noszenia maseczki.

Słowny atak Jaira Bolsonaro miał miejsce podczas konferencji po ceremonii wojskowej w Guaratinguecie, w stanie Sao Paulo. Wybuch złości został spotęgowany, w momencie gdy dziennikarz TV Globo przypomniał szefowi państwa, że w kilku brazylijskich stanach został ukarany grzywną za udział w publicznych wydarzeniach bez ochrony na twarzy.

„Idę tam, gdzie chcę, jak chcę, ok? Jeśli nie chcesz nosić maski, nie noś jej” – mówił podniesionym głosem Jair Bolsonaro, po czym nagle znów zdjął swoją maseczkę.

„Teraz możesz umieścić to w swoich wiadomościach telewizyjnych: nie noszę maski w Guaratinguecie! Czy jesteś teraz szczęśliwy? (…) Globo to gówniana prasa (…) Ci, którzy oglądają (ten kanał), są ofiarami dezinformacji. Powinieneś się wstydzić” – krzyczał lider skrajnej prawicy, który nie pierwszy raz po objęciu urzędu prezydenta zaatakował media, w szczególności grupę Globo.

Jair Bolsonaro skrytykował także kanał CNN Brasil, który, jak powiedział, „pochwalił” sobotnie protesty przeciwko niemu. Uczestniczyły w nich tysiące ludzi we wszystkich większych brazylijskich miastach. Protestujący wyszli na ulice, domagając się ustąpienia szefa państwa po opublikowaniu informacji, że na COVID-19 zmarło już pół miliona Brazylijczyków.

Agencja AFP przypomniała, że to nie pierwszy raz, kiedy Jair Bolsonaro zastrasza dziennikarzy. „Chciałbym zamknąć ci usta pięściami” – mówił w sierpniu 2020 r. do reportera dziennika „O Globo”, który wypytywał go o pogłoski o podejrzanych płatnościach wpływających na konto jego żony Michelle.

W styczniu 2020 r. Jair Bolsonaro powiedział, że dziennikarze są „gatunkiem zagrożonym”.

Jair Bolsonar bagatelizuje od początku pandemię koronawirusa i ze względów ekonomicznych odrzucał pomysły wprowadzania obostrzeń na terenie całego kraju oraz przestrzegania należnych środków bezpieczeństwa. Kwestionował także zasadność szczepień przeciwko COVID-19. Wielokrotnie publicznie występował też bez maseczki.

PAP

drukuj