Ulewne deszcze paraliżują Rio de Janeiro

Intensywne deszcze, które padały w Rio de Janeiro we wtorek i środę, sparaliżowały dużą część miasta. Władze metropolii, która latem będzie jednym z gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej, wezwały mieszkańców do pozostania w domach.

W ciągu nocy z wtorku na środę w mieście spadło tyle deszczu, ile z reguły odnotowuje się w ciągu miesiąca – podkreślają meteorolodzy. Ulewa zalała główne arterie komunikacyjne miasta, domy w dzielnicach zamieszkanych w większości przez robotników. Opady wywołały też chaos na ulicach, w związku z czym władze miasta zaapelowały o pozostanie w domach.

Na razie nie ma informacji o ofiarach intensywnych opadów deszczu i wywołanych nimi podtopieniach.

Mimo że grudzień to w Brazylii pora deszczowa, podtopienia w Rio de Janeiro wywołały ponownie dyskusję na temat przygotowania kraju i miasta do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku i letnich igrzysk olimpijskich w 2016 r. Szczególnie zaniedbane pod tym względem jest właśnie Rio, w którym od lat zaniedbywano kluczowe inwestycje, a rozbudowa miasta odbywała się w sposób chaotyczny i nieefektywny.

Mamy teraz do czynienia z problemami wynikającymi z oportunistycznego rozwoju, który stanowi zagrożenia dla ludzi i ich własności. (…) Władze nie powinny dopuścić do powstania wielu budowli – powiedział inżynier i naukowiec zajmujący się zarządzaniem kryzysowym Moacyr Duarte. 

Lokalne media publikują zdjęcia mieszkańców uwięzionych na dachach autobusów, częściowo zatopionych w błotnistej wodzie. Inne ujęcia pokazują ludzi pływających po zalanych ulicach na skuterach wodnych.

Miejscowe władze podkreślają, że w porównaniu z poprzednimi latami przeprowadzono wiele inwestycji, które miały zabezpieczyć miasto przed skutkami podtopień i ulewnych deszczy. Zaznaczono, że w przeszłości mniejsze opady od tych, które spadły we wtorek i środę, powodowały liczne ofiary. Powołują się również na długoterminowe prognozy klimatyczne, z których wynika, że w tym regionie będzie coraz mniej opadów deszczu, a temperatury wzrosną.

W 2011 roku w górach nieopodal Rio de Janeiro intensywne deszcze spowodowały lawiny błotne, które zabiły ponad 900 osób.

Z ostatnich prognoz pogody wynika, że silne opady deszczu będą występować w tym regionie co najmniej do końca tygodnia.

RIRM/PAP

drukuj