fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Prof. J. Szyszko: decyzja o podpisaniu noweli o odnawialnych źródłach energii słuszna

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela odracza do 1 lipca 2016 r. wejście w życie przepisów o OZE, które dotyczą najważniejszej części ustawy.

Chodzi m. in. o uruchomienie systemu aukcyjnego, który ma zastąpić dotychczasowy system wsparcia energii odnawialnej – tzw. zielone certyfikaty.

Nowela opóźnia także wprowadzenie mechanizmów wspierających wytwarzanie energii elektrycznej w mikroinstalacjach o mocy od 3 do 10 kW.

Minister środowiska prof. Jan Szyszko pozytywnie ocenia decyzję prezydenta.

– Decyzja pana prezydenta jest bardzo słuszna, ponieważ do tych zmian należy się przygotować i wszystkie podmioty gospodarcze i nie tylko, powinny być gotowa, aby mogły to wprowadzić w życie. Pół roku, to czas wystarczający na to, żeby zaczęło to funkcjonować – podkreśla prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

Przyjęta w lutym ustawa jest kluczowa z punktu widzenia rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jej podstawową rolą jest nowy system wsparcia tego rodzaju energetyki.

Polska zobowiązała się, że do 2020 roku 15 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. W Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosi średnio 20 proc.

RIRM

drukuj