Dr Hanna Karp: Decyzje dyrektorów TVP o dymisji dojrzałe

Dymisje dyrektorów TVP 1, 2 i Kultura oraz Telewizyjnej Agencji Informacyjnej to naturalna kolej rzeczy po przyjęciu ustawy przez parlament – mówi dr Hanna Karp, medioznawca. Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej dodaje, że poszczególne zmiany w mediach są kwestią czasu.

Wczorajsze dymisje przyjął prezes TVP Janusz Daszczyński. Rzecznik  telewizji publicznej nie chciała komentować powodów dymisji. Dr Hanna Karp decyzje dyrektorów o odejściu postrzega jako dojrzałe i profesjonalne.

– To znaczy, że poszczególni dyrektorzy tych poszczególnych programów przyjmują oczywiście do wiadomości rzeczywistość, jaka się dzieje. Odbieram to jako decyzje dojrzałe i zgodne z profesjonalnym rozumieniem swojego zawodu, wykonywania swojej misji przez poszczególnych dyrektorów. Myślę, że należy to przyjąć spokojnie i także docenić sam fakt. Przecież wiemy, że nie wszyscy tak reagują. Np., jeśli chodzi o dyrektora 1 Programu Polskiego Radia – pana Kamila Dąbrowę, zdaje się nie przyjmować do wiadomości tego, co się dzieje i jego poszczególne działania wskazują wręcz na takie niepoważne odbieranie tego, co się dzieje – wskazuje dr Hanna Karp.

W czwartek Senat zaakceptował nowelę ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych. Nowe organy będzie powoływał minister skarbu państwa. Nowela ustawy o radiofonii i telewizji czeka na podpis prezydenta.

Tymczasem, media liberalno-lewicowe próbują wokół zmian wykreować atmosferę skandalu. Od 1 stycznia Program I PR emituje o każdej pełnej godzinie hymn Polski na zmianę z hymnem UE. Ma to być forma protestu przeciwko zmianom, które wprowadza nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji.

RIRM

drukuj