fot. Paweł Palembas

Międzynarodowa konferencja nt. unijnej strategii bioróżnorodności 2030

Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” szykuje międzynarodową konferencję nt. unijnej strategii bioróżnorodności 2030. Komisja Europejska ogłosiła ją przed rokiem. Dokument prezentowany jest jako ambitny i długoterminowy plan, mający na celu ochronę przyrody i odwrócenie procesu degradacji ekosystemów. W opinii „Solidarności” leśników, niektóre jego zapisy mogą jednak zdestabilizować gospodarkę drzewną w Polsce. 

Konsekwencją projektu jest także ogłoszona w lipcu br. Strategia leśna 2030. Według KE ma ona zapewnić ścisłą ochronę lasów pierwotnych oraz zrównoważoną gospodarkę leśną.

Polscy leśnicy wskazują jednak, że polityka leśna powinna pozostać w kompetencji państw członkowskich. Obawy wyrażają także m.in. Finlandia, Niemcy i Austria. Zastępca szefa „Solidarności” leśników Zbigniew Kuszlewicz wskazuje, że związek zamierza wkrótce przedstawić alternatywę dla unijnych rozwiązań.

Przygotowujemy się do międzynarodowej konferencji, która odbędzie się u nas w Warszawie 8 października, w której chcemy przedstawić alternatywę i oczywiście wszystkie aspekty, które według naszej, i nie tylko naszej oceny, są wadliwe, przyjęte w założeniach Komisji Europejskiej. Ważne jest też to, że wiele osób w Brukseli przyjmuje nasze zapraszania m.in. dwóch komisarzy, czyli polski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkevičius – podkreślił  Zbigniew Kuszlewicz

Leśnicy liczą, że obecność unijnych komisarzy na konferencji będzie miała przełożenie na końcowy akt prawny do ochrony środowiska i lasów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl