fot. Kamil Marek

GUS: 200 mln euro nadwyżki w obrotach towarowych handlu zagranicznego

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po styczniu wyniosła 200 mln euro – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksport to 19 mld 300 mln euro, a import 19 mld 100 mln euro.

Ekonomista dr Marian Szołucha wskazał, że te wyniki są dobre, choć teraz spodziewana jest zmiana w handlu. Nie ma wątpliwości, że obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa przełoży się na między innymi branże transportową – powiedział ekonomista.

– Dobrze się stało, że okres szybszego wzrostu, lepszej koniunktury wykorzystaliśmy na to, by zgromadzić pewne zasoby kapitału, by poprawić swoje wskaźniki makroekonomiczne, by uzdrowić kondycję naszego budżetu państwa i całych finansów publicznych. Daje to na gorsze czasy, być może gorsze niż się spodziewaliśmy, pewną poduszkę, bufor bezpieczeństwa. Dane ze stycznia są bez wątpienia ostatnimi naprawdę pozytywnymi danymi w ujęciu obiektywnym. Natomiast w ujęciu relatywnym Polska radzi sobie na razie dobrze – wskazał.

– Na razie wygląda na to, że z koronawirusem radzimy sobie nieźle – dodał.

Informacje z firm transportowych wskazują, że z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa już o 40 proc. spadła liczba realizowanych kursów – powiedział szef Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego Andrzej Bogdanowicz. Dodał, że dziś trudno oszacować straty.

– Z całą pewnością koronawirus przełoży się na handel zagraniczny, transport. Współczesna gospodarka opiera się na ruchu, wymianie, kosztownym transporcie. Niestety zmiany in minus możemy spodziewać się wszyscy. Pytanie o ujęcie względne tych negatywnych procesów, tzn. jak będą one przebiegać w Polsce w porównaniu z krajami, z którymi utrzymujemy kontakty handlowe – podkreślił ekonomista dr Marian Szołucha.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl