fot. PAP/Łukasz Gągulski

450 placówek w Polsce świadczy rehabilitację pocovidową

Osoby, które przeszły koronawirusa często borykają się z powikłaniami. Powrót do pełnego zdrowia ma im ułatwić krajowy program rehabilitacji. W całej Polsce jest już 450 placówek świadczących taką pomoc.

Od początku pandemii wyzdrowiało około 2 mln 600 tys. zakażonych. Wielu z nich odczuwa skutki choroby, a krajowy program rehabilitacji ma pomóc wrócić im do zdrowia sprzed choroby. Ozdrowieńcy często borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc i przewlekłym zmęczeniem. Specjalnie dla nich realizowany jest program rehabilitacji.

Na polecenie ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, NFZ przygotował kompleksową rehabilitację dla osób, którzy przeszli chorobę koronawirusa. Rehabilitacja ma pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia, a także wzmocnić ich wydolność oddechową i wydolność wysiłkowąmówiła  Barbara Nawrocka z kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

Z rehabilitacji mogą skorzystać osoby, które przeszły chorobę nie w ostatnich sześciu miesiącach.

– Aby móc skorzystać z takiej rehabilitacji, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty i uzyskać skierowanie na takie leczenie – poinformowała Irmina Stachyra z Uzdrowiska Nałęczów.

Już ponad 450 placówek na terenie kraju realizuje program rehabilitacji.

– Na podstawie skierowania pacjenci mogą korzystać z rehabilitacji w warunkach stacjonarnych, ale także bliżej swojego miejsca zamieszkania czy pobytu, bo również jest możliwość skorzystania z fizjoterapii ambulatoryjnej – wskazała Barbara Nawrocka.

Pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Dla pacjentów, którzy są w ciężki stanie, dostępna jest rehabilitacja realizowana w ich domach.

– Rehabilitacja głównie dotyczy powrotu zdrowia, powrotu organizmu sprzed choroby COVID-19, czyli ćwiczenia usprawniające ciało plus usprawniające oddech człowieka – podkreśliła Irmina Stachyra.

Jedną z takich placówek jest Uzdrowisko Kopalni Soli Wieliczka, którą odwiedził w czwartek prezydent Andrzej Duda.

– Zobaczyłem tutaj kilka miejsc, w których ta terapia jest prowadzona w bardzo dobrych warunkach, w bardzo niewielkich grupach pacjentów z nowoczesnymi urządzeniami. Bardzo się cieszę, że to dobrze funkcjonuje – zaznaczył uwagę prezydent.

Proces naboru do realizacji programu nadal jest otwarty, więc placówki mogą zgłaszać się do oddziałów NFZ.

– Pandemia koronawirusa w naszym kraju jest coraz mniejsza, mam nadzieję, że ją pokonamy i wyjdziemy – jak to mówią – z koronawirusa, ale właśnie zajęcia rehabilitacyjne są i będą bardzo potrzebne. Zachęcam do tego, aby coraz więcej takich ośrodków było uruchamianych – powiedział Andrzej Duda.

Pandemia radykalnie ograniczyła dostęp do opieki medycznej. Wielu chorych nie zostało zdiagnozowanych na czas. Dlatego odbudowa zdrowia Polaków musi być najważniejszym priorytetem rządzących.

TV Trwam News

drukuj