fot. PAP/Łukasz Gągulski

450 placówek w Polsce świadczy rehabilitację pocovidową

Osoby, które przeszły koronawirusa często borykają się z powikłaniami. Powrót do pełnego zdrowia ma im ułatwić krajowy program rehabilitacji. W całej Polsce jest już 450 placówek świadczących taką pomoc.

Od początku pandemii wyzdrowiało około 2 mln 600 tys. zakażonych. Wielu z nich odczuwa skutki choroby, a krajowy program rehabilitacji ma pomóc wrócić im do zdrowia sprzed choroby. Ozdrowieńcy często borykają się ze znacznym pogorszeniem funkcji płuc i przewlekłym zmęczeniem. Specjalnie dla nich realizowany jest program rehabilitacji.

Na polecenie ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego, NFZ przygotował kompleksową rehabilitację dla osób, którzy przeszli chorobę koronawirusa. Rehabilitacja ma pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia, a także wzmocnić ich wydolność oddechową i wydolność wysiłkowąmówiła  Barbara Nawrocka z kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

Z rehabilitacji mogą skorzystać osoby, które przeszły chorobę nie w ostatnich sześciu miesiącach.

– Aby móc skorzystać z takiej rehabilitacji, trzeba udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty i uzyskać skierowanie na takie leczenie – poinformowała Irmina Stachyra z Uzdrowiska Nałęczów.

Już ponad 450 placówek na terenie kraju realizuje program rehabilitacji.

– Na podstawie skierowania pacjenci mogą korzystać z rehabilitacji w warunkach stacjonarnych, ale także bliżej swojego miejsca zamieszkania czy pobytu, bo również jest możliwość skorzystania z fizjoterapii ambulatoryjnej – wskazała Barbara Nawrocka.

Pacjenci mają zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne. Dla pacjentów, którzy są w ciężki stanie, dostępna jest rehabilitacja realizowana w ich domach.

– Rehabilitacja głównie dotyczy powrotu zdrowia, powrotu organizmu sprzed choroby COVID-19, czyli ćwiczenia usprawniające ciało plus usprawniające oddech człowieka – podkreśliła Irmina Stachyra.

Jedną z takich placówek jest Uzdrowisko Kopalni Soli Wieliczka, którą odwiedził w czwartek prezydent Andrzej Duda.

– Zobaczyłem tutaj kilka miejsc, w których ta terapia jest prowadzona w bardzo dobrych warunkach, w bardzo niewielkich grupach pacjentów z nowoczesnymi urządzeniami. Bardzo się cieszę, że to dobrze funkcjonuje – zaznaczył uwagę prezydent.

Proces naboru do realizacji programu nadal jest otwarty, więc placówki mogą zgłaszać się do oddziałów NFZ.

– Pandemia koronawirusa w naszym kraju jest coraz mniejsza, mam nadzieję, że ją pokonamy i wyjdziemy – jak to mówią – z koronawirusa, ale właśnie zajęcia rehabilitacyjne są i będą bardzo potrzebne. Zachęcam do tego, aby coraz więcej takich ośrodków było uruchamianych – powiedział Andrzej Duda.

Pandemia radykalnie ograniczyła dostęp do opieki medycznej. Wielu chorych nie zostało zdiagnozowanych na czas. Dlatego odbudowa zdrowia Polaków musi być najważniejszym priorytetem rządzących.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl