fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Para prezydencka udaje się do Jordanii

Spotkanie z królem Jordanii Abdullahem II, udział w otwarciu seminarium nt. współpracy przemysłów zbrojeniowych oraz spotkanie z przywódcami religijnymi zaplanowano podczas rozpoczynającej się dziś trzydniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Jordanii.

„Wizyta prezydenta w Jordanii wpisuje się w program obecności Polski w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie, wsparcia politycznego, którego Polska udziela dla poszukiwania rozwiązań, które zapewniłyby pokój, powrót do sytuacji normalności na terenie Bliskiego Wschodu, które umożliwiłyby zatrzymanie fali imigracji i powrót uchodźców wojennych do swoich domów” – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Wieczorem w Ammanie para prezydencka weźmie dziś udział w kolacji wydanej przez parę królewską.

Jutro Andrzej Duda będzie uczestniczył w otwarciu seminarium nt. współpracy przemysłów zbrojeniowych, podczas którego planowane jest wystąpienie prezydenta.

Po ceremonii oficjalnego powitania spotkają się obie pary: prezydencka i królewska, a następnie przywódcy państw. Tego dnia odbędzie się śniadanie robocze wydane przez króla Abdullaha II. Polski prezydent będzie rozmawiał także z jordańskim premierem, ministrem obrony Hanim Al Mulkim.

Krzysztof Szczerski powiedział, że z królem Abdullahem II i premierem tego kraju Prezydent RP będzie rozmawiał na tematy dotyczące bezpieczeństwa, polityki bliskowschodniej, pokoju na Bliskim Wschodzie.

„Bardzo ważnym elementem będzie także kwestia dyskusji o relacjach międzyludzkich, relacjach społecznych, relacjach międzyreligijnych takich, które wsparłyby proces pokojowy” – wskazał prezydencki minister.

Para prezydencka spotka się z duchownymi kościołów i członkami Jordańskiego Centrum Dialogu Międzyreligijnego.

„Będzie to bardzo ważny dialog na temat chrześcijan na Bliskim Wschodzie, a także relacji międzyreligijnych, działań na rzecz procesu pokojowego” – dodał minister.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda w miejscowości Al-Zarka k. Ammanu odwiedzi zakłady zbrojeniowe KADDB i weźmie udział w pokazie sprzętu. Przewidziano przemówienie prezydenta. Krzysztof Szczerski zaznaczył, że kolejny element wizyty będzie dotyczył istniejącej już zaawansowanej współpracy między przemysłami obronnymi Polski i Jordanii.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że prezydent będzie także promował polski dorobek intelektualny i badawczy w Jordanii.

„W Jordanii są bardzo ważne stanowiska archeologiczne, gdzie pracowali i będą pracowali archeologowie z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezydent zaprosił profesorów z tych dwóch uczelni na wizytę do Jordanii” – powiedział minister.

Krzysztof Szczerski podkreślił, że prezydent Polski nie jedzie do Jordanii z pustymi rękami.

„Wiezie także pomoc dla uchodźców. To wspólny z Fundacją SOS dla Życia i prezydentem Panamy Juanem Carlosem Varelą projekt pomocy humanitarnej” – mówił polityk.

Minister poinformował, że jest to transport pół tony mleka w proszku, koce, śpiwory i ubrania dla uchodźców.

PAP/RIRM

drukuj