fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent A. Duda odznaczył Orderem Orła Białego Wojciecha Roszkowskiego oraz Andrzeja Kułakowskiego

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja odznaczył Orderem Orła Białego – najwyższym odznaczenie państwowym Rzeczpospolitej Polskiej – historyka prof. Wojciecha Roszkowskiego oraz onkologa prof. Andrzeja Kułakowskiego.

Lekarz, chirurg onkolog, profesor nauk medycznych, współtwórca nowoczesnej chirurgii onkologicznej w Polsce, prof. Andrzej Kułakowski został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej onkologii, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej oraz popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie”.

Ekonomista, historyk, nauczyciel akademicki, autor publikacji z zakresu historii Polski, w tym wydawanej w podziemiu pod pseudonimem Andrzej Albert „Najnowszej historii Polski” prof. Wojciech Roszkowski został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług w popularyzowaniu i upowszechnianiu wiedzy naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną”.

Prezydent zaznaczył, że w dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 maja, zwyczajowo wręczane są najważniejsze polskie odznaczenia, jednak „w tym roku mamy bardzo skromną uroczystość, nie ma tak wielu zgromadzonych, tak wielu przyjaciół, współpracowników w takie liczbie, w jakiej byliby, gdyby nie szczególne okoliczności”.

„Pomimo tego trudnego okresu, w jakim się znaleźliśmy, nie tylko trwa ojczyzna, nie tylko trwa naród, ale przede wszystkim panowie swoją obecnością tutaj i tym, za co otrzymujecie ten liczący sobie ponad 300 lat wspaniały, najważniejszy polski order, pokazujecie, że +Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy+. To można powiedzieć w jakimś sensie czyniliście obydwaj swoim życiem, swoją służbą” – mówił prezydent.

Zwracając się do prof. Kułakowskiego, prezydent mówił, że położył on podwaliny pod polską chirurgię onkologiczną i uratował życie wielu ludziom; jak ocenił, prof. Kułakowski to postać „absolutnie nietuzinkowa”, mająca wielki wkład w rozwój polskiej medycyny ostatnich dziesięcioleci.

„Pan profesor całym swoim dorosłym, zawodowym życiem, dorosłą służbą Polsce i rodakom, toczył walkę o to, aby jak najwięcej ludzi przetrwało, aby jak najwięcej kobiet mogło żyć spokojnie, mimo że zapadło na straszliwą chorobę onkologiczną” – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że prof. Kułakowski to „jeden z bohaterów ruchu Amazonek, współtwórca tego stowarzyszenia”.

Prezydent powiedział też, że „prof. Wojciech Roszkowski, to walka o Polskę, o prawdę, o sprawiedliwość i wolność”.

„Ale przede wszystkim o prawdę dla sobie współczesnych i dla kolejnych pokoleń” – podkreślił. Wskazywał na „wielkie zamiłowanie do polskiej historii i to nie tej, jaką wolno było badać i uprawiać, ale tej historii prawdziwej”.

„Pan profesor Roszkowski nie bał się pisać o historii takiej, jaka ona była naprawdę; nie bał się wobec ludzi, którzy tworzyli tę historię, stosować również bardzo surowych ocen z punktu widzenia interesu Rzeczpospolitej, ale tej prawdziwej Rzeczpospolitej, najjaśniejszej, wolnej, suwerennej i niepodległej” – powiedział prezydent.

Jak mówił Andrzej Duda, książki autorstwa Roszkowskiego w podziemnym wydaniu trafiały w ręce młodych ludzi, którzy mogli się z nich dowiedzieć o rzeczach, o których gdzie indziej nie mogli przeczytać.

„To był wielki skarb dla wychowania i kształcenia mojego pokolenia” – dodał. Zaznaczył, że prof. Roszkowski kontynuuje badanie najnowszej historii Polski „z bardzo często krytycznym piórem, które być może niektórych boli”.

Prof. Roszkowski, który zabrał głos również w imieniu odznaczonego Orderem Orła Białego prof. Kułakowskiego, dziękował za dostrzeżenie „wśród wielu ludzi zasłużonych dla kraju”.

„Wspólna dla nas jest opinia, że życie jest zadaniem, że tych zadań oczywiście jest w życiu bardzo dużo, my je wybieramy i natrafiamy na nie, w pewnego rodzaju służbie, każde z tych zadań jest inne, bo jesteśmy kim innym, do czego innego powołani” – mówił prof.

„Te wszystkie zadania składają się w mojej opinii, zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się (im) w całości, to ja bym to zadanie nazwał Polską” – dodał prof. Roszkowski.

PAP/TV Trwam News

drukuj