fot. PAP/EPA

Węgry: zmarło pięcioro chorych na Covid-19, wykryto 56 nowych zakażeń

Pięcioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; wykryto też 56 nowych zakażeń – wynika z danych opublikowanych w niedzielę na rządowej stronie poświęconej epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 na Węgrzech.

Liczba zgonów wywołanych Covid-19 wzrosła tym samym do 340, zaś liczba wszystkich stwierdzonych od początku epidemii zakażeń do 2998.

Do tej pory 629 osób uznano za wyleczone. 1005 nadal przebywa w szpitalach, przy czym 51 musi korzystać z respiratora.

W poniedziałek restrykcje wprowadzone w związku z epidemią zostaną na Węgrzech nieco rozluźnione. Węgierskie sklepy będą mogły być otwarte bez ograniczeń czasowych, wznowią też działalność restauracje i kawiarnie, które mają tarasy lub ogródki. Złagodzenie obostrzeń nie obejmie Budapesztu i niektórych okolicznych powiatów ze względu na wysoki poziom zakażeń. Na węgierską stolicę przypada większość przypadków zakażeń SARS-CoV-2 i zgonów.

Przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem Robert Kiss powiedział w sobotę na konferencji prasowej online, że aż 59 osób złamało w piątek, czyli 1 maja, zasady kwarantanny domowej.

Tego dnia doszło też do wielu naruszeń zasad dotyczących wychodzenia z domu. Policja interweniowała w 1730 przypadkach, przy czym wymierzono prawie 500 grzywien i złożono prawie 400 zawiadomień o popełnieniu naruszenia.

PAP

drukuj