Włochy: tragiczny bilans trzęsienia ziemi

Co najmniej 247 osób zginęło w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło środkowe Włochy w nocy z wtorku na środę – poinformowała włoska Agencja Ochrony Cywilnej. Nie jest to bilans ostateczny, bowiem akcja ratunkowa jest kontynuowana.

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 st. w skali Richtera nastąpiło w środę o godz. 3.36. Ognisko wstrząsów zlokalizowano w odległości ok. 80 km na południowy wschód od miasta Perugia, na niewielkiej głębokości, 10 km. Najbardziej dotknięte są regiony Umbria, Lacjum i Marche. Wstrząsy odczuwalne były także w Rzymie, oddalonym od epicentrum o 150 km.

Największe zniszczenia wstrząsy spowodowały w miejscowościach Accumoli, Amatrice, Posta, Arquata del Tronto i Pescara del Tronto. Wstrząsy oszczędziły jednak najbardziej zaludnione obszary.

Wśród zidentyfikowanych dotychczas ofiar nie ma Polaków – powiedział dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ Rafał Sobczak.

– Nasze służby konsularne na bieżąco monitorują sytuacje. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z miejscowymi włoskimi władzami. Z najnowszej informacji, którą przekazał nam włoski oddział kryzysowy wynika, że wśród zidentyfikowanych ofiar trzęsienia ziemi nie ma obywateli polskich. Natomiast pamiętajmy, że w tym momencie jeszcze trwa wytężona praca służb ratowniczych na miejscu tragedii. Wiem również, że wiele osób, że wiele osób znajduje się pod gruzami. Na ostateczną informacje i potwierdzenie pewnie będziemy musieli poczekać do zakończenia akcji ratowniczej przez włoskie służby – powiedział Rafał Sobczak.

Tymczasem z całego świata płyną kondolencje ale także deklaracje o możliwości udzielenia pomocy Włochom. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił, że  polskie służby są gotowe aby wziąć udział w akcji ratunkowej.

– My zgłosiliśmy gotowość do instytucji Unii Europejskiej, która koordynuje te zadania, a więc do Europejskiego centrum koordynacji ratowniczej. Jesteśmy gotowi, jeżeli tylko taka pomoc będzie niezbędna, to przeszkoleni strażnicy pożarni, polscy funkcjonariusze są gotowi, żeby wyjechać do naszych przyjaciół do Włoch i takiej pomocy udzielić – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Ojciec św. Franciszek wyraził żal z powodu tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkowe Włochy. Podczas dzisiejszej audiencji papież rezygnował z katechezy, by modlić się z zebranymi na placu Świętego Piotra za ofiary kataklizmu.

Biskup Rzymu wyraził ubolewanie z tego powodu i zapewnił o bliskości ze wszystkimi osobami które przebywają na terenach dotkniętych wstrząsami.

– Chcemy zapewnić te wszystkie osoby w tych miejscach dotkniętych trzęsieniem ziemi w prowincjach Lazio i Umbria. Proszę abyśmy byli pewni, że kościół jest wam blisko i swoją macierzyńską miłością was obejmuje. Obejmujemy my, wszyscy obecni na placu Świętego Piotra – podkreśla Ojciec Święty Franciszek.


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl