Susza we Włoszech

We Włoszech panuje rekordowa susza. Aż 10 regionów chce ogłoszenia klęski żywiołowej, a w 21 miejscowościach wokół Rzymu racjonowana jest woda. Władze ogłosiły na razie tylko stan kryzysowy.

W wyniku suszy w 21 miejscowościach wokół Rzymu racjonowana jest woda. Limity dotyczą łącznie 58 tys. mieszkańców. Podobne kroki grożą także Wiecznemu Miastu. Władze Rzymu nie chcą podejmować takich działań i dyskutują na ten temat z dyrekcją wodociągów. Te jednak oczekują w takim wypadku innych, konkretnych rozwiązań. Tymczasem władze Watykanu w związku z suszą podjęły decyzje o zamknięciu wszystkich fontann.

– O ile pamiętam, to pierwszy raz, kiedy musieliśmy zamknąć fontanny – powiedział Greg Burke, rzecznik prasowy Watykanu.

Jak dodał, jest to krok zgodny z nauczaniem papieża.

– Ta decyzja jest bardzo podobna do myślenia papieża o ekologii, nie można marnotrawić, a czasami trzeba być skłonnym do poświęceń. Mamy bardzo piękne ogrody w Watykanie, w tym roku mogą nie być tak zielone, ale przetrwają – powiedział Greg Burke.

Poziom wody w największych zbiornikach wodnych we Włoszech spadł już nawet o kilka metrów. O ogłoszenie stanu klęski żywiołowej proszą już władze 10 regionów. Taka decyzja uruchomiłaby specjalne środki z budżetu centralnego. Ponadto zawieszony zostałby również obowiązek spłaty kredytów przez wszystkich, którzy ponieśli straty. Na decyzję władze centralnych czekają rolnicy. Susza dotknęła już dwie trzecie pól uprawnych we Włoszech. Na razie władze państwowe zdecydowały się jedynie ogłosić stan kryzysowy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj