fot. pl.wikipedia.org

Poznań: Obchody 210. rocznicy powstania wielkopolskiego 1806 r.

Inscenizacja wjazdu do Poznania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i autora hymnu narodowego Józefa Wybickiego będzie głównym elementem odbywających się dziś w stolicy Wielkopolski obchodów 210. rocznicy powstania wielkopolskiego 1806 roku.

Przyjazd do Poznania gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego 6 listopada 1806 roku przerodził się w patriotyczną manifestację, a polski ruch zbrojny objął Wielkopolskę, następnie ziemię sieradzką, Kujawy, Mazowsze i Pomorze. Jak podkreślają historycy, cykl wydarzeń, jakie rozpoczęły się na początku listopada w 1806 roku w Poznaniu, dał Polakom realną nadzieję na odrodzenie się państwa i przyczynił do powstania Księstwa Warszawskiego.

Uroczystości w Poznaniu zainauguruje Msza św. w intencji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego w kościele pw. św. Wojciecha. W krypcie zasłużonych tej świątyni spoczywają prochy Józefa Wybickiego oraz urna z sercem gen. Dąbrowskiego.

Ok. godz. 12.00 od ul. Stawnej rozpocznie się inscenizacja wjazdu gen. Dąbrowskiego i Wybickiego do Poznania. Ponad 30-osobowa grupa rekonstrukcyjna zaprezentuje stroje i mundury z początków XIX wieku, a Dąbrowski i Wybicki przejadą na Stary Rynek powozem ciągniętym przez cztery konie.

Tomasz Łęcki, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, wyjaśnił, że pod ratuszem odbędzie się uroczyste powitanie bohaterów tamtych dni. Gen. Dąbrowski odczyta również odezwę do Polaków, dyktowaną przez Napoleona w kwaterze głównej cesarskiej w Berlinie 3 listopada 1806 roku. Zebrani na płycie Starego Rynku odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”.

Do 17 listopada w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk prezentowana będzie ponadto wystawa rękopisów, druków, map i pamiątek związanych z powstaniem 1806 roku.

Główne obchody tegorocznej rocznicy powstania poprzedziła w piątek konferencja naukowa pt. „Obaczym, jeżeli Polacy godni są być narodem…”.

Wczoraj w Sejmie została przyjęta uchwała upamiętniająca 210. Rocznicę powstania wielkopolskiego 1806 roku. Jej inicjator, poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski podkreślał, że powstanie to należy do nielicznych – obok powstania wielkopolskiego 1918 roku i II powstania śląskiego – zakończonych sukcesem powstań w historii Polski.

„Objęło ono tereny zaboru pruskiego. Dało nadzieję na odzyskanie polskiej państwowości i realnie przyczyniło do powstania Księstwa Warszawskiego, a tym samym – choć w mocno ograniczonej formie – polskiej państwowości na mapie Europy” – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.

Z okazji rocznicy do emisji trafi specjalna limitowana seria znaczków oraz kart pocztowych. Przygotowane zostały także medale upamiętniające gen. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego.

Organizatorem obchodów 210. rocznicy powstania wielkopolskiego 1806 roku jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Muzeum Historii Miasta Poznania (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Wydarzenia są współfinansowane ze środków Miasta Poznania.

PAP/RIRM

drukuj