W Poznaniu zakończył się trzeci dzień centralnych obchodów 1050-lecia Biskupstwa Poznańskiego

W niedzielę odbył się trzeci dzień centralnych obchodów 1050-lecia Biskupstwa Poznańskiego. Radosne świętowanie w stolicy Wielkopolski upłynęło pod znakiem liturgii, licznych spotkań, koncertów i festynów. Uroczystej Eucharystii przewodniczył metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki.

Aby podkreślić wyjątkowość jubileuszu 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce, Poczta Polska wypuściła specjalny znaczek.

– Gdy myślę o roli znaczka, to zakładam, że to jest coś drobnego, takiego niby niepozornego, ale jednak mającego bardzo szerokie oddziaływanie – powiedział metropolita poznański ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki.

Ten mały znaczek trafi nie tylko do wszystkich urzędów pocztowych w Polsce, ale i do kolekcjonerów czy filatelistów mieszkających za granicą. Jak przypomniał Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej, znaczek przedstawia biskupa Jordana. W tle widać kontury świątyni na Ostrowie Tumskim.

– Każdy znaczek jest – trochę tak jak ksiądz Arcybiskup powiedział – małym pomnikiem, małym dziełem sztuki – podkreślał prezes Poczty Polskiej S.A.

Znaczek wydano w ponad stu tysiącach egzemplarzy. Ma on przypominać wszystkim Polakom o roli Poznania w rozwoju tożsamości narodowej.

– Tutaj mamy korzenie naszej państwowości, tej nowoczesnej polskiej państwowości; tutaj mamy korzenie wiary chrześcijańskiej – podkreślił Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Pamiątkowy znaczek jest elementem centralnych obchodów jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Radosne świętowanie w stolicy Wielkopolski upłynęło pod znakiem liturgii, licznych spotkań, ale i koncertów.

Uroczystszości rozpoczęły się w piątek. Dzisiejszej Eucharystii przewodniczył metropolita poznański, ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki. W homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski pokreślił, że w naszym kraju totalitaryzm komunistyczny ustąpił miejsca ponowoczesności. [czytaj więcej] 

– Łatwo nam zauważyć, że obie te formy posiadają podobny do siebie charakter materialistyczny. Obie eliminują sferę duchową człowieka. W oby tych światach konkretny człowiek był i jest manipulowany przez potężny system biurokratyczny i medialny oraz przez język zmodyfikowany przez propagandę – wskazał ks. Arcybiskup.

Metropolita poznański zauważył, że „dziś oparcie człowieka i społeczeństwa na fundamencie Bożej prawdy okazuje się trudniejsze niż kiedyś, ponieważ zmieniła się sytuacja duchowa Europy”.

– Idee, obyczaje i normy kulturowe zdają się dzisiaj być zaprzeczeniem tego, co obowiązywało jeszcze pół wieku temu – dodał.

Ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki wskazał, że „rewolucja europejska rozpoczęła się od zmiany kultury, z której uczyniono narzędzie ideologii”.  Wszelkie tradycyjne struktury, a więc także wspólnoty są przez tę ideologię traktowane z gruntu negatywnie.

– Religię na przykład pragnie się zredukować do sfery prywatnej, czyli zmienić ją w zespół poglądów znaczących tyle samo, co wegetarianizm – zauważył Przewodniczący KEP.

Po zakończeniu Mszy świętej przed poznańska katedrą odbył się festyn rodzinny. Imprezę zorganizowała Caritas.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl