Lublin – obchody 100. rocznicy bitwy pod Jastkowem

Trwają obchody 100. rocznicy bitwy pod Jastkowem i wkroczenia Legionów Polskich do Lublina. Punktem kulminacyjnym dzisiejszych uroczystości będzie Msza św. o godz. 16.00 na cmentarzu Legionistów w Jastkowie.

W Lublinie po godz. 8.00 zostały złożone kwiaty pod tablicami pamiątkowymi poświęconymi Legionom Polskim i generałowi Gustawowi Orlicz-Dreszerowi. Wieńce zostały złożone także pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnie z Lublina do Jastkowa wyruszył 13. Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego.

Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków, podkreśla, że bitwa pod Jastkowem przyczyniła się do odzyskania przez Polskę wolności i suwerenności.

– Cieszyć może fakt, że po stu latach również te obchody są tak hucznie obchodzone, bo to świadczy o tym, że chcemy pamiętać również o tych, którzy sto lat temu byli bohaterami naszej wolności. Dzięki nim powstała II RP, powstała niepodległa Polska, a dzięki tym wartościom, którym oni służyli, możemy również dzisiaj być wolni i pamiętać o nich. Bo ta pamięć o tych, którzy udowadniali codziennie, że „chcieć to móc” i że niepodległość jest najwyższym nakazem, jest niezwykle ważna – zaznacza Józef Kasprzyk.

Bitwa pod Jastkowem toczyła się w dniach 31 lipca – 3 sierpnia 1915 r. W bitwie z wojskami rosyjskimi uczestniczył 4 Pułk Piechoty i I Brygada Legionów. W starciu poległo ponad 100 legionistów.

RIRM

drukuj