35 lat od rejestracji NSZZ RI „Solidarność”

W Warszawie odbyły się uroczystości związane z 35-leciem rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Uroczysta Msza św. sprawowana była w archikatedrze pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył ks. bp Józef Zawitkowski.

Następnie uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod pomnikiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem wydarzenia była konferencja poświęcona historii rolnictwa.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” RI zwraca uwagę, że rola rolniczej Solidarności jest ważna szczególnie dziś.

– Dzisiaj, kiedy jest kryzys w rolnictwie, kiedy upadło większość rynków rolnych okazuje się, że każdy kraj Unii Europejskiej walczy o swoje rynki, o swoich rolników. Każdy rząd stara się czy finansowo, czy poprzez wymianę różnych przepisów tym rolnikom pomagać. Dzisiaj się okazuje, że te wnioski są i będą coraz bardziej potrzebne, żeby reprezentować grupę społeczną, jaką są rolnicy. Zarówno w kraju, jak i na arenie całej Unii Europejskiej rolnictwo obecnie nie jest jednorodne. Patrzymy na północ – są tam potężne korporacje, które mają po kilkanaście, kilkadziesiąt tys. ha. Posiadają zupełnie inne cele, w większości są zwolnione z podatku dochodowego – mówi Zbigniew Obrocki.

Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Andrzej Duda.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj