MSWiA przywróci usunięte przez PO-PSL komisariaty policji

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przywróci 100 komisariatów w miejscowościach, w których zostały one zlikwidowane w ostatnich latach. To odpowiedź na potrzeby lokalnych społeczności.

Brak policji najbardziej odczuwają mieszkańcy małych miast i gminy w województwach: podlaskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim oraz świętokrzyskim.

W ciągu ośmiu ostatnich lat zlikwidowano ponad połowę istniejących w Polsce posterunków policji – poinformował podczas prezentacji audytu rządów PO–PSL szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

– Z 817 zlikwidowano 418 posterunków policji – oświadczył minister.

Posterunki zamykano pomimo sprzeciwu społecznego oraz deklaracji lokalnych samorządów, że będą do nich dopłacać. Tak było w Czyżewie na Podlasiu.

– Samorząd wykazywał bardzo duże zainteresowanie tym, by ten posterunek został tutaj na miejscu w Czyżewie – zapewnia Anna Bogucka, burmistrz Czyżewa

Podobne deklaracje padały w Osieku w województwie Świętokrzyskim.

– Były próby podejmowane próby obrony posterunku policji w Osieku, ale one okazały się bezskuteczne – przekonuje burmistrz gminy Osiek Rafał Łysiak.

Do osieka przyjeżdżają policjanci z oddalonego o 16 km Połańca. Miastem i gminą Czyżew zajmują się natomiast funkcjonariusze z oddalonego o 20 km Wysokiego Mazowieckiego.

– Czyżew nie jest taką małą miejscowością. Mieszka tu 3 tys. osób. Gmina liczy prawie 7 tysięcy mieszkańców. Jest tu dużo różnych zakładów, są szkoły – zwraca uwagę Anna Bogucka.

Posterunki likwidowano bez zbadania lokalnej sytuacji – podkreśla Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

– One zostały zlikwidowane bezmyślnie. Bez przeprowadzenia niezbędnych analiz. Mówiono, że będzie taniej i bezpieczniej  stwierdził Jarosław Zieliński.

Tak jednak się nie stało. „Tego chuligaństwa, jak wszędzie, jest pełno. Na pewno by się przydała policja”,  „Wypadki, rozboje. Policja musi być”, „Jak była policja to było inaczej” – skarżą się mieszkańcy Czyżewa.

Potrzebę przywrócenia posterunków policji potwierdziły też ogólnopolskie konsultacje społeczne, których celem było stworzenie ogólnokrajowej mapy bezpieczeństwa.

Te konsultacje, a także dane policyjne potwierdziły, że koncepcja policji „na telefon” się nie sprawdziła – podkreślił wiceminister Zieliński.  

Ministerstwo zabezpieczyło fundusze na etaty dla policjantów oraz ich wyposażenie. Samorządy mają natomiast zadbać o komisariaty. Jeśli nie będą w stanie podołać finansowo, ministerstwo też znajdzie środki na ten cel.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl