78. rocznica agresji ZSRR na Polskę

Mija 78 lat od agresji sowieckiej na Polskę. 17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, armia czerwona siłą wkroczyła do naszego kraju. Agresja była elementem układu z Niemcami.

II wojna światowa rozpoczęła się od ataku hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę – ataku, którego dokonano na mocy umowy Ribbentrop–Mołotow – przypomina prezes instytutu pamięci narodowej Jarosław Szarek.

– To Józef Stalin na bankiecie na kremlu pił za zdrowie fuhrera, czyli Hitlera. Nie po raz ostatni w historii staliśmy się ofiarami tego sojuszu Prus i Rosji, a w tej odsłonie hitlerowskich Niemiec i Rosji sowieckiej – mówi prezes IPN.

We wrześniu 1939 roku liczyliśmy na naszych sojuszników, ci jednak zawiedli – wskazuje  historyk prof. Wojciech Polak.

– Gdyby rzeczywiście spełnili wtedy swoje sojusznicze zobowiązania, historia potoczyłaby się inaczej, Niemcy by Polski nie zajęli. Być może nawet Sowieci nie mogliby wtedy wkroczyć. Natomiast wiemy, że Francuzi i Anglicy nie zrobili nic, żeby spełnić swoje sojusznicze przyrzeczenia – podkreśla prof. Wojciech Polak.

Po 17 września nie była możliwa żadna obrona państwowości, wbito nam nóż w plecy – mówi szef Urzędu Kombatantów i Osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Nie można pozwolić na to, aby jakiekolwiek państwa dyktowały innym jak ma wyglądać ich byt. Wtedy niemiecka III Rzesza i Związek Sowiecki postanowiły, iż są lepszymi od innych, że zmiotą Polskę z powierzchni ziemi. Polska utraciła suwerenność, ale nie straciła ducha, nie straciła wiary w zwycięstwo – zaznacza Jan Józef Kasprzyk.

78 lat po sowieckiej agresji na Polskę możemy doszukiwać się pewnych analogii do tamtych czasów, dziś Federacja Rosyjska jest równie niebezpieczna.

– Rosja jest głównym zagrożeniem dla Europy i to Rosja w dużym stopniu (…), godząc się na sojusz z Hitlerem, była współsprawcą II wojny światowej i podziału całej Europy – podkreśla Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

Podziału, do którego nie można ponownie dopuścić. Pomóc ma w tym silna pozycja Polski w ramach Paktu Północnoatlantyckiego. Siły NATO zwiększyły w ostatnim czasie swoją obecność na wschodniej flance sojuszu, w tym także w Polsce. NATO jest więc istotnym elementem obronności naszego kraju. Mimo to warto wyciągać wnioski z historii.

– W kontekście tego jak wyglądały początki II wojny światowej i jak zachowali się sojusznicy wobec nas, musimy zawsze pamiętać, by liczyć na siebie. Sojusze są ważne, natomiast najważniejsze jest wzmocnienie polskiej obronności – podkreśla Stanisław Tyszka z ugrupowania Kukiz‘15.

Wicemarszałek Sejmu krytykuje w tym kontekście ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

– Słyszeliśmy o śmigłowcach i nadal słyszymy, a nie widzimy ich od pond 2 lat, to jest niepoważne” – komentuje Stanisław Tyszka.

Zanim jednak Polska zakupi śmigłowce, prawdopodobnie dojdzie do przetargu na okręty podwodne. Sprzedażą zainteresowani są m.in. Francuzi, co było jednym z tematów środowych rozmów ministra Antoniego Macierewicza w Paryżu.

– Rzeczywiście taki przetarg będzie otwarty ze strony polskiej, chcę żeby stało się to jak najszybciej. Dzisiaj jest trzech głównych oferentów. Zrobię wszystko, żebyśmy w tym roku wybrali tego oferenta, który już będzie naszym głównym partnerem w tych rozmowach – potwierdził szef MON.

Ponadto w piątek polski rząd postanowił zwiększyć nakłady na armię. Do 2030 roku wyniosą one 2,5 procent PKB.

– To jest ustawa, która bez wątpienia będzie ustawą symboliczną, ona będzie szczególnie ważną, szczególnie istotną z punktu widzenia przyszłości bezpieczeństwa Polski i Polaków – oświadczył Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Wszystko to ma być odpowiedzią m.in. na agresywne ruchy Moskwy. Rosja wraz z Białorusią prowadzi obecnie ćwiczenia Zapad-17 tuż przy granicy z Polską.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl