fot. twitter.com/NordStream2/status/1151831484816171008/photo/1

[TYLKO U NAS] Dr T. Teluk: Niemcy są „koniem trojańskim” Rosji w Unii Europejskiej

Słowa szefowej niemieckiego MSZ, które padły w Rosji, że świat potrzebuje Rosji, żeby walczyć ze zmianami klimatu, wskazują jednoznacznie, iż Niemcy są „koniem trojańskim” Rosji w Unii Europejskiej. Gazowy deal między RFN a Federacją Rosyjską zmierza do wyeliminowania Polski i Ukrainy z tranzytu rynku gazu (…). Jeśli Zachód realnie chciałby zablokować agresywne działania Rosji, to wystarczyłoby zablokować gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream. Federacja Rosyjska od razu zmieniłaby swoją agresywną politykę – powiedział dr Tomasz Teluk, politolog, prezes Instytutu Globalizacji, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na granicy ukraińsko-rosyjskiej cały czas panuje napięta atmosfera. W Genewie odbyły się dzisiaj kolejne rozmowy na linii USA-Rosja.

– Sytuacja jest napięta. Sankcje, które czekają na Rosję, jeśli zdecyduje się na atak na Ukrainę, mogłyby być naprawdę dotkliwe. Rosja może stać się wówczas krajem, który będzie równie izolowany, jak kiedyś był Iran, a obecnie jest Korea Północna. Rosja może zostać wyłączona z międzynarodowego systemu rozliczeń bankowych. Rosyjskie banki mogłyby znaleźć się na czarnych listach, co byłoby katastrofą finansową dla kraju, który potrzebuje gotówki i żyje ze sprzedaży surowców – podkreślił dr Tomasz Teluk.

– Efektem ubocznym agresywnych działań Rosji może być powiększenie NATO o nowych członków. Mam szczególnie na myśli Finlandię i Szwecję, które są zaniepokojone agresywnymi działaniami Federacji Rosyjskiej na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim – wskazał.

Świat próbuje powstrzymać Rosję przed atakiem na Ukrainę, a tymczasem Niemcy robią wszystko, aby budowa Nord Stream 2 została ukończona.

– Słowa szefowej niemieckiego MSZ, które padły w Rosji, że świat potrzebuje Rosji, żeby walczyć ze zmianami klimatu, wskazują jednoznacznie, iż Niemcy są koniem trojańskim Rosji w Unii Europejskiej. Gazowy deal między RFN a Federacją Rosyjską zmierza do wyeliminowania Polski i Ukrainy z tranzytu rynku gazu (…). Jeśli Zachód realnie chciałby zablokować agresywne działania Rosji, to wystarczyłoby zablokować gazociągi Nord Stream 2 i Nord Stream. Federacja Rosyjska od razu zmieniłaby swoją agresywną politykę – mówił prezes Instytutu Globalizacji.

W Wiśle odbyły się dwudniowe konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

– Musimy stać u boku Ukrainy chociażby z uwagi na to, co mówił kiedyś prezydent Lech Kaczyński, że najpierw Gruzja, potem Ukraina, a potem przyjdzie czas na kraje bałtyckie i Polskę – zaznaczył gość Radia Maryja.

Polska wielokrotnie reprezentowała interesy Ukrainy na arenie międzynarodowej. Zachowania Ukrainy wobec Polski pozostawiają wiele do życzenia. Od ponad 50 dni Ukraina blokuje tranzyt kolejowy, narażając Polskę na ogromne straty.

Ukraińcy chcą wymusić zwiększenie ilości pozwoleń na przewóz towarów przez ukraińskie tiry. Żądają 200 tys. pozwoleń. Polska nie może sobie na to pozwolić, ponieważ dominujemy na europejskim rynku transportowym. Niewykluczone, że chodzi tutaj o coś więcej np. o agenturalną działalność, która ma doprowadzić do wyeliminowania Polski z rynku transportu z kierunku Nowego Jedwabnego Szlaku – zaakcentował dr Tomasz Teluk.

Wyjątkowo delikatna wobec Federacji Rosyjskiej jest obecna administracja USA.

– Wobec Rosji trzeba być stanowczym. Należy cały czas pamiętać o strategii odstraszania. Administracja Białego Domu kuleje pod tym względem, zresztą sam Joe Biden jest słabym przywódcą, który jest krytykowany nawet we własnej ojczyźnie. Nie wróży to nic dobrego, jeśli chodzi o politykę międzynarodową – podsumował politolog.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Tomasza Teluka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj