fot. PAP/EPA

Wiceminister obrony Japonii ostrzega przed współpracą Chin i Rosji, wzywa do ochrony Tajwanu

Wiceminister obrony Japonii, Yasuhide Nakayama, przestrzegł przed rosnącym zagrożeniem stwarzanym przez współpracę Chin z Rosją i wezwał do ochrony Tajwanu jako „demokratycznego kraju”. Przeciwko tej wypowiedzi stanowczo zaprotestowało we wtorek chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Podczas wirtualnego spotkania w amerykańskim think tanku Hudson Institute Yasuhide Nakayama podkreślał rosnące zagrożenie ze strony Chin w kosmosie, w cyberprzestrzeni, a także w kwestii broni jądrowej i konwencjonalnej.

„Musimy się obudzić” – powiedział.

Yasuhide Nakayama ocenił, że Waszyngton i Tokio powinny zacieśnić współpracę technologiczną, by przeciwstawić się nasilonej współpracy chińsko-rosyjskiej.

Japoński wiceminister pytał również, czy decyzja wielu krajów o przyjęciu zasady „jednych Chin” i nawiązaniu relacji dyplomatycznych z Pekinem kosztem stosunków z Tajpej wytrzyma próbę czasu.

„Czy to było właściwe? Nie wiem” – powiedział.

Yasuhide Nakayama ocenił, że kraje demokratyczne powinny zdać sobie sprawę z presji, jaką komunistyczna ChRL wywiera na Tajwan, oraz chronić tę wyspę „jako demokratycznego kraju”.

Przeciwko wypowiedziom wiceministra zaprotestował we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

„Potępiamy błędne uwagi wysokiej rangi urzędnika japońskiego rządu i przekazaliśmy stronie japońskiej stanowczy protest” – oświadczył Wang Wenbin na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie.

Rzecznik ocenił również, że Yasuhide Nakayama rzuca „fałszywe oskarżenia” pod adresem Chin w związku z „normalnymi działaniami obrony narodowej”.

„To złowrogie, niebezpieczne i nieodpowiedzialne” – powiedział Wang Wenbin.

Potępił również określanie Tajwanu mianem kraju.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za nieodłączną część terytorium ChRL i nigdy nie wykluczyły możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. Japonia, podobnie jak USA i większość innych krajów świata, nie utrzymuje z Tajwanem formalnych relacji dyplomatycznych.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl