By Vivan755 - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5165715

Ukraińska blokada tranzytu kolejowego

Ponad 50 dni trwa ukraińska blokada tranzytu kolejowego. Decyzja ukraińskiego przewoźnika jest niejasna i łamie międzynarodowe prawa.

Powody blokady, którą już w listopadzie wprowadziły ukraińskie koleje, nie są oficjalnie znane. Początkowo – zdaniem Ukrainy – przyczyną był remont torów. Polska strona dopatruje się w blokadzie powodów o podłożu politycznym.

Zablokowanie tranzytu kolejowego naraża na straty nie tylko Polskie Koleje Państwowe, ale i inne firmy. Ta decyzja doprowadziła do zerwania międzynarodowych łańcuchów dostaw. Przez Ukrainę przebiega tzw. Nowy Jedwabny Szlak, przez który przewożone są towary z państw Azji na zachód Europy.

Przeciwko decyzji ukraińskich linii kolejowych protestowała „Solidarność”. Ukraina próbuje ograniczyć także polski eksport – mówi przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król.

– Wszyscy inni w Europie mogą jeździć i w tym przypadku Ukraina przede wszystkim łamie prawo międzynarodowe, które reguluje przewozy z jednego państwa – poprzez państwo trzecie – do kolejnego państwa – wskazuje Marian Król.

Decyzja ukraińskiego przewoźnika państwowego jest niezrozumiała i nieadekwatna w obecnej sytuacji. Polska stale udziela swojemu wschodniemu sąsiadowi wsparcia w obliczu możliwej agresji ze strony Rosji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl