fot. PAP/Albert Zawada

Prezydent Słowacji sprzeciwiła się wysłaniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej na Ukrainę

Prezydent Słowacji, Zuzana Czaputova, sprzeciwiła się planom resortu obrony w sprawie wysłania do Kijowa kolejnego pakietu pomocy wojskowej – napisał Dennik N. Rzecznik prezydent, Martin Striżinec, powiedział, że Zuzana Czaputova uzasadniła to tym, iż partie, które negocjują utworzenie rządu, odrzucają taką formę pomocy.

Ministerstwo obrony Słowacji rozważało wysłanie pakietu zawierającego m.in. amunicję.

„Wszystkie partie polityczne negocjujące dziś mandat nowego rządu wyraźnie odrzucają taką pomoc. Decyzja o dostarczeniu sprzętu wojskowego w takiej sytuacji nie byłaby dobrym precedensem dla zmiany władzy politycznej po wyborach” – powiedział Martin Striżinec, rzecznik słowackiej prezydent.

Partia Smer-Słowacka Socjaldemokracja (Smer-SSD) byłego premiera Roberta Fico, któremu Zuzana Czaputova powierzyła misję utworzenia gabinetu po zwycięstwie wyborczym, od dawna sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę. Tego samego zdania jest nacjonalistyczna Słowacka Partia Narodowa (SNS), z którą Smer liczy się jako z przyszłym koalicjantem. Trzeci potencjalny partner koalicyjny Smer, partia Głos – Socjaldemokracja (Hlas-SD), stwierdził, że Bratysława wyczerpała już możliwości pomocy wojskowej dla Ukraińców.

To oświadczenie odrzucił urzędujący minister obrony, Martin Sklenar, który powiedział, że słowacka armia ma dużą ilość sprzętu i uzbrojenia, które może dostarczyć Ukrainie.

Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji Słowacja stopniowo przekazywała Ukrainie różny sprzęt wojskowy i wyposażenie, w tym system obrony powietrznej S-300 i myśliwce MiG-29.

PAP

drukuj