Klimkin spotka się z Ławrowem

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin poinformował, że w niedzielę w Berlinie spotka się z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem oraz ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, Laurentem Fabiusem i  Frankiem-Walterem Steinmeierem.

„W niedzielę rano będę w Berlinie, aby spotkać się ze Steinmeierem, Fabiusem i Ławrowem. Czy będzie to stół kwadratowy czy okrągły – trzeba rozmawiać″ – napisał Klimkin na Twitterze.

W Soczi, gdzie odpoczywa Władimir Putin, odbyło się spotkanie szefa administracji prezydenta Rosji Siergieja Iwanowa i szefa administracji prezydenta Ukrainy Borysa Łożkina – podały służby prasowe Kremla. „W trakcie rozmowy omówiono szerokie spektrum problemów dotyczących obustronnych stosunków″ – podano.

W komunikacie poinformowano również, że „strony uzgodniły przeprowadzenie spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji″.

Moskwa poinformowała również, że Ławrow przeprowadził telefoniczną rozmowę z Klimkinem w sprawie rosyjskiego konwoju humanitarnego zmierzającego na wschodnią Ukrainę. Ministrowie „kontynuowali omawianie kwestii praktycznych związanych z dostarczeniem pomocy humanitarnej na południowo-wschodnią Ukrainę″ – głosi komunikat rosyjskiego MSZ.

Jak komentuje AFP, Klimkin „stara się ugasić pożar″, jaki wywołały informacje o wtargnięciu na Ukrainę rosyjskich pojazdów opancerzonych; informację tę podały brytyjskie dzienniki „Guardian″ i „Telegraph″.

Potwierdzili ją później prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oraz sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Rosja zaprzecza jednak tym informacjom i oskarża Ukrainę o nasilanie walk na wschodzie kraju i próby zablokowania rosyjskiego konwoju z pomocą humanitarną.

Brytyjskie dzienniki podały, że licząca 23 transportery rosyjska kolumna wjechała na Ukrainę w czwartek po godzinie 22.00 czasu miejscowego. Czekała ona na zapadnięcie zmroku w okolicach obozu dla uchodźców w rosyjskim Doniecku. Poroszenko poinformował, że znaczna część tej kolumny została zniszczona przez ukraińską artylerię.

PAP

drukuj