Ukraina: MSZ przygotowuje spotkanie Poroszenko-Trump

Ukraińskie MSZ przygotowuje spotkanie prezydenta Petra Poroszenki ze zwycięzcą wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych Donaldem Trumpem – poinformował szef dyplomacji w Kijowie Pawło Klimkin, zapewniając, że Ukraina jest gotowa do współpracy z Trumpem.

– Będziemy to omawiali z ekipą Trumpa; do spotkania może dojść przed objęciem (przez Trumpa) stanowiska albo już po objęciu – powiedział minister, cytowany w poniedziałek przez ukraińskie media.

Klimkin zapewnił, że Ukraina jest gotowa do współpracy z Trumpem i nową amerykańską administracją.

– Nasze główne wysiłki zmierzają do nawiązania kontaktów z ekipą Trumpa, ale nie oznacza to, że wstrzymamy nasze relacje z Demokratami. Potrzebujemy efektywnego, dwupartyjnego wsparcia – oświadczył.

Klimkin wyraził także przekonanie, że Zachód nadal będzie stał po stronie jego kraju w walce z agresją rosyjską. „Samotni na pewno nie będziemy, dlatego że cywilizowany, transatlantycki świat rozumie, czym jest Rosja” – podkreślił.

Wcześniej prezydent Poroszenko zaprosił amerykańskiego prezydenta elekta do złożenia wizyty na Ukrainie. Uczynił to, przesyłając Trumpowi gratulacje po zwycięstwie w wyborach prezydenckich 8 listopada.

PAP/RIRM

drukuj