fot. https://twitter.com/PMM_org

Lwów: wolontariusze Polskiej Misji Medycznej organizują transporty środków medycznych na front

Polska Misja Medyczna (PMM) we Lwowie od początku wojny przekazuje transporty medyczne do szpitali na Ukrainie i na front. Im bliżej linii walk, tym sytuacja jest trudniejsza, brakuje opatrunków, opasek uciskowych, leków – powiedział Marcel Kwaśniak, koordynator transportów PMM.

„Do Lwowa docierają duże transporty środków medycznych, które później przekierowujemy bezpośrednio do szpitali i do ukraińskiej armii. Pomoc pojawiła się bardzo szybko po wybuchu wojny i jej skala cały czas rośnie” – podkreślił Marcel Kwaśniak.

Dodał, że w poniedziałek do placówki PMM dotarł kolejny transport rękawiczek jednorazowych, opatrunków, środków dezynfekcyjnych i leków.

„Otrzymaliśmy już potwierdzenie, że do szpitala neonatologicznego w Kijowie dotarł duży transport medyczny, który był wysyłany w poniedziałek. Naszym oczkiem w głowie jest dbanie o te ukraińskie szpitale, które zajmują się dziećmi, ale pomagamy też szpitalom wojskowym” – przekazał.

Zdaniem Marcela Kwaśniaka wolontariusze PMM „sprawnie działają z lokalnymi zgrupowaniami wolontariuszy, którzy często udostępniają swoje prywatne pomieszczenia na magazyny”.

„Znajdujemy się na terenie prywatnej kliniki stomatologicznej we Lwowie, która należy do profesora Mirona Ugryna, jednego z wolontariuszy, który umożliwił nam korzystanie z pomieszczeń i składania tutaj wszystkich towarów” – powiedział Marcel Kwaśniak.

„Warto podkreślić, że najlepszy magazyn pomocy humanitarnej to pusty magazyn. Oznacza to, że pomoc nie czeka, tylko jest szybko dostarczana tam, gdzie jest potrzebna” – wyjaśnił.

W jego ocenie, ukraińskie szpitale i apteki na zachodzie kraju są lepiej zaopatrzone, a im bliżej frontu, tym sytuacja jest trudniejsza.

„Rośnie też zapotrzebowanie ze strony armii ukraińskiej, gdzie brakuje materiałów opatrunkowych, opasek, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych. Dla ludzi starszych potrzebne są leki nasercowe” –  przekazał.

Dodał, że cały czas prowadzona jest oficjalna zbiórka PMM na Facebooku i na stronie internetowej misji: pmm.org.pl. Włączyć się można, przekazując darowiznę na zbiórce na Facebooku dla Ukrainy lub przekazując darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem „UKRAINA”.

Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna od 22 lat prowadzi programy humanitarne w najuboższych krajach świata, dostarczając pomoc medyczną potrzebujących.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl