fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

M. Morawiecki podczas konwencji PiS w Poznaniu: Polska potrzebuje w PE reprezentacji, która zapewni Europę ojczyzn

Polska potrzebuje w europarlamencie takiej reprezentacji, która zapewni Europę ojczyzn – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. W sobotę w Poznaniu odbyła się kolejna konwencja regionalna. Uczestniczył w niej także Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Szef rządu zaznaczył, że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego przesądzą o kształcie Unii Europejskiej na wiele lat. Program PiS-u – jak mówił premier – zakłada wspieranie regionalnych produktów, które muszą przebijać się na europejskie salony, do innych państw, ale przebijać się na zasadach równości.

My nie chcemy rynku drapieżnika; chcemy uczciwego, europejskiego i wolnego rynku – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

– Unia Europejska jest naszym wielkim zadaniem. Chcemy ją zmieniać na lepsze, wzmacniać i pokazywać uczciwe mechanizmy wzrostu gospodarczego, które promują przedsiębiorczość, z jakiej słynie Wielkopolska. Ekipa Prawa i Sprawiedliwości doprowadzi do tego, że polskie produkty, takie jak jabłka czy truskawki, będą trafiały na europejskie stoły – zapewnił Mateusz Morawiecki. 

Premier wskazał też na nierówności, jakie występują w UE. Jak mówił, prawo we wspólnocie jest konstruowane tak, że są równi i równiejsi. Różnego typu obciążenia są rozkładane nierównomiernie. Jako przykład szef rządu podał energetykę.

– To nie nasza wyłączna wola, że energetykę mamy zależną od miksu energetycznego. Chcemy, żeby wszyscy Polacy w naturalny sposób czerpali ze wzrostu gospodarczego. Transformacja, która przebiega, też musi mieć dłuższy horyzont. Tymczasem wdrażane w Unii Europejskiej przepisy, które nakazują zmianę – również z punktu widzenia różnych substancji – obciążają średnio dziesięć razy więcej obywatela Polski niż Hiszpanii lub Holandii. To są ukryte formy dyskryminacji – ocenił Mateusz Morawiecki.    

Podczas konwencji głos zabrali także Jarosław Kaczyński, prezes PiS-u oraz prof. Zdzisław Krasnodębski, jedynka PiS-u do PE w Wielkopolsce.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Wybierzemy 52 europosłów.

RIRM

drukuj