Warszawa: dziś konferencja „Państwo Polskie a Polonia”

„Państwo Polskie a Polonia” – to tytuł międzynarodowej konferencji polonijnej, która rozpocznie się dziś w Warszawie. Swój udział w spotkaniu zapowiedziało dwudziestu panelistów z Ameryki Północnej, Australii i Europy.

O godz. 11.00 obrady otworzy ks. bp. Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Wykład inauguracyjny wygłosi historyk prof. Andrzej Nowak.

Celem naukowego spotkania jest wypracowanie nowych kierunków współpracy środowisk polonijnych z instytucjami Państwa Polskiego po wyborach z 2015r.

Koordynator konferencji, Witold Rosowski z Nowego Jorku, podkreśla, że Polska stoi przed wielką szansą przywrócenia rodaków za granicą do życia społecznego, kulturalnego, ekonomicznego i politycznego w kraju.

– Polska stanęła przed niesamowitą dziejową szansą. Sto lat temu, kiedy nasza Ojczyzna odzyskiwała niepodległość, Ignacy Paderewski zjednoczył Polonię z całego świata, i miała wówczas Polonia wielki swój wkład w odzyskanie niepodległości. Potem była wojna, nastąpił komunizm, władza ludowa zrobiła spustoszenie wśród Polonii. I teraz mamy szansę, która jest raz na sto lat – aby odbudować i przywrócić 1/3 narodu polskiego do życia: społecznego, kulturalnego, ekonomicznego, a w konsekwencji również politycznego Polski. Chciałem zauważyć, że duża część tej Polonii jest bardzo zaangażowana sercem, czasem, pieniędzmi w sprawy polskie – wskazuje Witold Rosowski.

Międzynarodowa konferencja polonijna „Państwo Polskie a Polonia” zakończy się jutro. W ostatnim dniu naukowego spotkania przewidziano wystąpienia m.in. Macieja Świrskiego z Reduty Dobrego Imienia i przedstawicieli MSZ.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl