fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Co wpływa na preferencje wyborcze młodych Polaków?

Treści narodowo-patriotyczne, próba zadbania o młodego obywatela w sferze ekonomicznej, racjonalizm wolnorynkowy czy rozczarowanie wcześniejszą władzą – to w ocenie prof. Jacka Kurzępy najważniejsze kwestie wpływające na preferencje wyborcze młodych Polaków.

Według badania exit poll, przeprowadzonego w dniu wyborów parlamentarnych, największym poparciem obywateli w wieku 18-29 lat cieszyły się Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz’15 i partia KORWiN.

W ocenie prof. Jacka Kurzępy, profesora nadzwyczajnego wrocławskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, istotnym elementem, który przekonuje młodzież do poparcia PiS-u i Ruchu Kukiz’15, jest eksponowanie treści narodowo-patriotycznych.

Zarówno PiS jak i Kukiz’15 bardzo wyraźnie postulują prymat, jakim jest dla nich wartość narodu jako wspólnoty ludzi doświadczających i przeżywających podobnie wartości. (…) Ten element – związany z pewną tendencją odkrywania na nowo wartości, jakimi są miłość ojczyzny i szacunek do niej – wyraźnie od ostatnich 3, 4 lat występuje w postawach i zachowaniach młodego pokolenia – tłumaczył w rozmowie z portalem Radia Maryja prof. Jacek Kurzępa.

Jak dodał, poparcie młodych obywateli dla Prawa i Sprawiedliwości i Ruchu Kukiz’15 wiąże się także z forsowanymi przez te ugrupowania propozycjami socjalnymi.

Mam na myśli wspieranie rodzin, wspieranie młodzieży, program 500+ czy program dotyczący wyzwolenia aktywności młodych Polaków również w sferze ekonomicznej. Próba zadbania o młodego obywatela jest zarówno w PiS-ie, jak i u Kukiz’15 dość wyraźna – mówił profesor wrocławskiego SWPS-u.

Przypomniał także postulowane przez PiS i Kukiz’15 opodatkowanie banków czy sklepów wielkopowierzchniowych, co sfinansowałoby częściowo potrzeby socjalne obywateli, m.in. program 500+. Mówiąc o partii Janusza Korwin-Mikkego, zauważył, że przekonujący dla młodych obywateli jest także proponowany przez niego racjonalizm wolnorynkowy.

Trzecim elementem, odpychającym młodzież od Platformy Obywatelskiej, jest rozczarowanie niespełnieniem przez tę partię licznych obietnic wyborczych.

Platforma Obywatelska machała rozmaitymi dokumentami adresowanymi do młodych ludzi np. mieszkanie dla młodych, raport „Młodzi 2011”. Z tego raportu, zrobionego za grube miliony, wyprowadzono rozmaite rekomendacje, z którymi nic potem nie zrobiono. Mamy zatem do czynienia z sytuacją rozczarowania tymi, którzy nie dotrzymali słowa, a także pokładaniem nadziei w tych, którzy złożywszy obietnice wyborcze, dzisiaj wyraźnie pokazują, że są konsekwentni – podkreślił prof. Jacek Kurzępa.

Z sondażu exit poll ośrodka Ipsos, przeprowadzonego w dniu wyborów parlamentarnych, wynika, że wśród wyborców w wieku 18-29 lat Prawo i Sprawiedliwość cieszyło się blisko 26-procentowym poparciem. Niemal 20 proc. głosów młodych Polaków otrzymał Ruch Kukiz’15, a blisko 17 proc. partia KORWiN.

RIRM

drukuj