Rząd zajmie się udziałem Polski w Expo w Astanie

Koncepcja programowa udziału Polski w Expo 2017 w Astanie, zakładająca m.in. promocję Polski i wzmocnienie kontaktów gospodarczych z Kazachstanem będzie jednym z tematów dzisiejszych obrad rządu.

Rada Ministrów zajmie się dokumentem na wniosek wicepremiera, ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Przyszłoroczne Expo w Kazachstanie organizowane jest pod hasłem „Energia przyszłości”.

Za udział Polski w Expo 2017 odpowiada Komisarz Generalny przy współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, a pod nadzorem Ministerstwa Rozwoju. Funkcję komisarza od marca pełni Andrzej Stefański.

Według zarysu Koncepcji przedstawionego na stronach PARP, Polska ma być przedstawiona jako istotny partner w światowej dyskusji na temat zapewnienia globalnego bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

„Wykorzystując możliwości, jakie niesie Międzynarodowa Wystawa Expo 2017, chcemy dotrzeć do możliwie najszerszego grona odbiorców, by informować o Polsce, inspirować, podtrzymywać zainteresowanie naszym krajem, budować trwałe relacje” – wskazano w dokumencie.

Polska ma być promowana jako kraj nowoczesny, ale jednocześnie umiejętnie czerpiący z tradycji, który szanuje uniwersalne wartości i aktywnie angażuje się w ważne dla społeczności międzynarodowej inicjatywy, dla którego najważniejszym zasobem są ludzie, ich kreatywność, pozytywne cechy i emocje: otwartość, serdeczność, gościnność, tożsamość, duma narodowa, pracowitość, poszanowanie wartości rodzinnych.

Istotne miejsce w Koncepcji zajmuje wzmocnienie kontaktów gospodarczych z Kazachstanem oraz całym rejonem Azji Centralnej, nacisk położono na wspieranie polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowanie trwałych relacji handlowych.

Ważne miejsce w dokumencie zajmuje również współpraca naukowa w dziedzinie energetyki tradycyjnej, czystych technologii węglowych, wychwytywania, składowania i utylizacji dwutlenku węgla, odnawialnych źródeł energii (w tym technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii z odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego) oraz rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

Koncepcja zakłada również, by wszystkie inicjatywy podejmowane podczas Expo 2017 – od budowy ekspozycji, przez program gospodarczy, kulturalny, po wspólne przedsięwzięcia komunikacyjne – przyczyniły się do promocji kandydatury Łodzi do organizacji Expo w 2022 roku.

Ważnym elementem programu jest budowa zaangażowania polskiej diaspory zamieszkałej na terytorium Kazachstanu wokół udziału Polski w Expo 2017. Według dokumentu to „jest szczególnie istotne w kontekście dzisiejszej dyskusji na temat pomocy rodakom na Wschodzie”.

Podstawowym narzędziem realizacji założonych celów będzie polska ekspozycja w Astanie. Jak wskazuje PARP, organizatorzy udostępniają uczestnikom gotową infrastrukturę w postaci pawilonów w stanie surowym z możliwością zaaranżowania wnętrza.

W centralnej części terenów wystawowych znajdzie się Narodowy Pawilon Kazachstanu o średnicy 80 m, wokół niego będą zaś usytuowane cztery zespoły budynków (C1, C2, C3, C4), składające się z czternastu dwukondygnacyjnych budynków o kształcie litery U.

Polska – podaje Koncepcja – wynegocjowała ze stroną kazachstańską możliwość aranżacji pawilonu w centralnej części wystawy o powierzchni 397,53 m kw. na parterze, gdzie znajdzie się polska ekspozycja, oraz 401,1 m kw. na pierwszym piętrze, przeznaczona m.in. do organizacji wydarzeń o charakterze gospodarczym oraz oficjalnych spotkań.

W polskiej części przewidziano interaktywną prezentację, wykorzystującą mappingi (pokazy łączące obraz, światło i dźwięk), aplikacje interaktywne, animacje dwuwymiarowe i projekcje trójwymiarowe. Ekspozycja ma przekonać zwiedzających do tego, że przyroda i przemysł nie są sprzeczne, a mądre eksploatowanie zasobów naturalnych jest podstawą polskiej gospodarki. Oprócz tego zaplanowano miejsce relaksu dla rodzin z dziećmi, część poświęconą regionom Polski oraz dedykowane promocji Łodzi, jako kandydata do organizacji wystawy Expo w 2022 roku.

„Przestrzeń, jaką otrzymaliśmy od organizatorów Astana Expo 2017, wypełniamy polską interpretacją tematu przewodniego Wystawy – >>Energia przyszłości<<. Przekaz staje się rozwinięciem hasła >>Poland: creative people, smart Energy<<. Szacujemy, że mamy 20 minut, aby przyciągnąć uwagę widza, zaintrygować go i utrwalić pożądany obraz Polski w jego pamięci” – podkreśla PARP.

Organizatorzy szacują, że Expo w Astanie odwiedzi ok. 5 mln osób, głównie mieszkańców Kazachstanu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl