fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Wniosek o poprawę sytuacji rynku mleka i wieprzowiny

Sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce jest bardzo trudna. Dlatego minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wnioskuje do Komisji Europejskiej o jak najszybsze uruchomienie mechanizmu prywatnego przechowywania dla wieprzowiny. Podjęcia natychmiastowych działań wymaga także rynek mleczny.

Czy Komisja Europejska poprze wniosek Polski o wsparcie rozwiązań prawnych, które pozwolą umorzyć rolnikom drugiej i trzeciej transzy opłaty za nadprodukcję mleka w ostatnim roku kwotowym?

Jest to pytanie, z którym na spotkanie z komisarzem ds. rolnictwa i rozwoju wsi w Komisji Europejskiej Philem Hoganem udał się Krzysztof Jurgiel. Minister rolnictwa zabiegał także o korzystne rozwiązanie dla rynku wieprzowego.

W odpowiedzi Hogan zapewnił, że uruchamiany 4 stycznia 2016 roku mechanizm prywatnego przechowywania przewiduje podwyższenie stawki za przechowywanie oraz poszerzoną listę produktów.

Jak czytamy na stronie internetowej ministerstwa, Komisja Europejska oczekuje teraz formalnego wniosku ws. mleka, by następnie przeanalizować propozycję strony polskiej.


TV Trwam News

drukuj