fot. flickr.com

Rząd ma przyjąć budżet za tydzień

Projekt budżetu na 2016 rok zostanie przyjęty przez rząd za tydzień, ponieważ najpierw musi wejść w życie zmiana w regule wydatkowej – wynika z informacji PAP, uzyskanych w źródłach rządowych.

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych zmieniająca regułę wydatkową została przyjęta przez Sejm, ale by weszła w życie, musi ją zaakceptować Senat i podpisać prezydent. Senat ma się zająć ustawą w tym tygodniu.

Zgodnie z przygotowaną przez posłów PiS nowelą, znajdujący się w regule wydatkowej wskaźnik inflacji (CPI) wraz z korektą błędów jej prognoz ma zostać zastąpiony tzw. sztywnym celem inflacyjnym NBP w wysokości 2,5 proc.

Jak poinformowało CIR, we wtorek rząd omówił projekt budżetu na 2016 r. z deficytem w wysokości 54,7 mld zł. Założono, że PKB wzrośnie o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 proc.

„W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. przewidziano, że dochody wyniosą 313,7 mld zł, wydatki 368,5 mld zł, a deficyt nie przekroczy 54,7 mld zł. Oznacza to, że budżet został skonstruowany w sposób bezpieczny, a deficyt będzie utrzymany w ryzach” – napisano w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj