fot. PAP/Paweł Kula

Minister Waszczykowski przedstawi założenia polityki zagranicznej

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przedstawi dziś na forum rządu założenia polskiej polityki zagranicznej w 2016 r. W sprawozdaniu szef polskiej dyplomacji opisze sytuację międzynarodową i zaprezentuje taki katalog działań, które rząd może podjąć.

„Większa część tego dokumentu dotyczy problemów bezpieczeństwa Polski, ponieważ tego wymaga sytuacja międzynarodowa” – powiedział minister Waszczykowski jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia rządu.

Poseł Arkadiusz Mularczyk z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych mówi, że po zamachach w Tunezji i Francji sprawa bezpieczeństwa musi być przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania. Poseł wskazuje również na potrzebę redefinicji polskiej polityki zagranicznej w związku z atakami na rząd Prawa i Sprawiedliwości, m.in. przez unijnych polityków.

– Jest to na pewno czas redefinicji nasze polityki w Unii Europejskiej, na zwrócenie uwagi kto Polskę traktował i traktuje w sposób suwerenny, nie podmiotowy, a kto Polskę traktował jak – można powiedzieć – młodszego brata. Ta sprawa także musi być przedmiotem naszej analizy i domagania się wyjaśnień, traktowania podmiotowego w UE, przede wszystkim w naszych relacjach z Niemcami. Na pewno tych wyzwań jest sporo. Sytuacja na świecie i w UE ulega zmianie. Wybory parlamentarne i prezydenckie zmieniły pewne priorytety polskiej polityki zagranicznej, Musimy wypracować pewną strategię, która pozwoli nam w pewien sposób zredefiniować naszą politykę zagraniczną – podkreśla poseł Arkadiusz Mularczyk.

Priorytety polskiej dyplomacji minister spraw zagranicznych przedstawi publicznie w specjalnym wystąpieniu przed Sejmem, które ma wygłosić na przełomie stycznia i lutego.

RIRM

drukuj