fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier: umożliwienie Polakom, szczególnie ze Wschodu, powrotu do kraju to moralny obowiązek

Moralnym obowiązkiem państwa jest zapewnienie Polakom możliwości powrotu do kraju, w szczególności tym, którzy zostali na Wschodzie – podkreśliła szefowa rządu podczas odwiedzin w Domu Polonii w Warszawie.

Podczas rozmów z repatriantami premier wspomniała wcześniejsze spotkanie w październiku ub.r., jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, na którym zapowiedziała nową ustawę o repatriantach.

– Wtedy rozmawialiśmy o problemach, które mają osoby, chcące wrócić do Polski – powiedziała szefowa rządu.

Jak przypomniała, rozmowy dotyczyły tego, co można zrobić, by wszyscy Polacy na świecie mieli poczucie, że Polska to ich dom i zawsze mogą tutaj wrócić, mają do tego prawo, a polskie państwo musi im zapewnić do tego warunki, bezpieczeństwo, opiekę i wszystko to, co należne jest obywatelom tego państwa.

Szefowa rządu zaznaczyła, że szczególnie dotyczy to tych, którzy zostali na Wschodzie i którzy nie z własnej woli wybrali taki los.

Moralnym obowiązkiem państwa polskiego jest wypełnić to postanowienie, które wielokrotnie było już podnoszone, by rzeczywiście mogli wrócić do domu – zaznaczyła.

– Umówiliśmy się wtedy, że przygotujemy taki projekt ustawy, wykorzystamy projekt obywatelski, który był fundamentem tego projektu. Słowa dotrzymuję, mamy dzisiaj projekt ustawy – powiedziała Szydło.

Poinformowała, że projekt będzie pilotować i dbać o to, by był realizowany Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, córka generała Władysława Andersa.

Premier Beata Szydło zaprezentowała dziś – w setnym dniu funkcjonowania jej rządu – projekt ustawy o repatriacji.

Ustawa ma być oparta na obywatelskim projekcie ustawy o repatriacji złożonym w zeszłej kadencji Sejmu.

PAP/RIRM

drukuj