Polski rząd nagrodzony za wybitne osiągnięcia w polityce prorodzinnej

Rząd premier Beaty Szydło otrzymał Nagrodę Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin (ELFAC) za wybitne osiągnięcia w sferze prowadzenia polityki prorodzinnej, w szczególności programu „Rodzina 500 plus” – poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu.

Nagrodę w imieniu rządu odebrała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas VIII Europejskiej Konferencji Dużych Rodzin w Rydze.

„Rząd polski dokonał zasadniczego zwrotu w polityce społecznej, wprowadzając program +Rodzina 500 plus+ – finansowego wsparcia rodzin w kosztach rodzicielstwa oraz stworzenia warunków zachęcających do podejmowania decyzji o rodzicielstwie” – mówiła Elżbieta Rafalska.

Minister zwróciła uwagę, że w czasach starzejącego się społeczeństwa objęcie szczególną troską rodzin wychowujących dzieci ma kluczowe znaczenie. Wskazała, że celem programu jest zmniejszenie obciążenia finansowego rodzin, związanego z wychowywaniem dzieci. Miał on też zachęcić Polaków do podejmowania decyzji o posiadaniu większej rodziny.

Jak poinformowało MRPiPS, Rafalska dodała, iż wielowymiarowe wsparcie rodzin obejmuje także takie działania, jak m.in. rozwój usług dla rodzin wychowujących dzieci, urlopy związane ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów oraz działania na rzecz stabilizacji zatrudnienia.

W komunikacie CIR podkreśliło, że wpieranie polskich rodzin to jeden z priorytetów obecnego rządu. Przypomniano, że w maju podczas Tygodnia Rodziny premier mówiła, że „przygotowanie i wprowadzenie programu 500+ to praca całego zespołu ludzi”.

W ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu „Rodzina 500 plus” wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach – również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych.

Europejska Konfederacja Dużych Rodzin (ELFAC) formalnie powstała w 2004 r., gromadząc Stowarzyszenia Dużych Rodzin w Europie. Konfederacja reprezentuje ponad 50 milionów obywateli europejskich, którzy pochodzą z prawie 9 milionów dużych rodzin. Głównym jej celem jest reprezentowanie interesów ekonomicznych i społecznych rodzin z dziećmi, a w szczególności dużych rodzin.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl