Zaproszenie na Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 96. rocznica Cudu nad Wisłą. Główne uroczystości z udziałem polskich księży biskupów będą miały miejsce tradycyjnie na Jasnej Górze. W tym roku będą one połączone z dziękczynieniem za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze i zakończone niedawno 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego od roku 1950 – ustanowił go papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg).  Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj «Zaśnięciem Matki Bożej».

Uroczystość w całym kraju nazywana jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej i obchodzona jako święto plonów – wtedy składa się Maryi ofiary z darów ziemi. Jak wyjaśnia rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, tradycja głosi, że apostołowie w miejscu zaśnięcia Maryi, mieli znaleźć – zamiast ciała – kwiaty i zioła.

Największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu i na Jasnej Górze, dokąd na ten dzień przybywają pielgrzymki z całej Polski.

Jasnogórskie uroczystości w tym roku będą połączone z dziękczynieniem za 25-lecie Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze i 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Uroczystości rozpoczną się już w niedzielę 14 sierpnia wieczorem – Mszą św. o godz. 20.00 pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza. Wierni będą czuwać na Jasnej Górze całą noc. Zwieńczeniem uroczystości będzie suma pontyfikalana 15 sierpnia  o godz. 11.00 z udziałem polskich księży biskupów. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. Podczas Eucharystii nastąpi poświęcenie ziół. Wieczorem z okazji święta Wojska Polskiego Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego poprowadzi ks. bp Józef Guzdek.


KEP
/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl