Spotkanie RBN przed lipcowym szczytem NATO

Lipcowy szczyt NATO w Warszawie będzie tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W posiedzeniu mają wziąć udział m.in. premier Beata Szydło i liderzy ugrupowań politycznych.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch zwraca uwagę, że spotkanie to wpisuje się w szereg innych rozmów dotyczących szczytu Sojuszu.

– Już zostało nam troszeczkę ponad miesiąc do szczytu w Warszawie i to jest akurat taki moment – tydzień po wizycie sekretarza generalnego Stolteberga w Warszawie i spotkaniu z panem prezydentem. Zaraz po wizycie pana Stoltenberga była wizyta pani Mogherini i też były rozmowy na temat kwestii bezpieczeństwa. To spotkanie będzie po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO, a przed spotkaniem ministrów obrony  NATO, które, miejmy nadzieję, już ostatecznie doprowadzi do rozstrzygnięć w zakresie kwestii już bardziej technicznych, związanych z wykonaniem decyzji politycznych o wysuniętej obecności wojsk NATO – naszych sojuszników – w państwach określanych mianem państw flanki wschodniej, zwłaszcza państw bałtyckich i Polski – mówi Paweł Soloch.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.

Szczyt NATO, pod przewodnictwem sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga, odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Wezmą w nim udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich oraz państw partnerskich.

RIRM

drukuj