fot. flickr.com

Rząd chce zachęcić rodaków do powrotu do Polski

Rząd chce sprowadzić jak największą liczbę naszych rodaków do kraju, by poprawić demografię w Polsce. Zachętą do tego mają być nowe rozwiązania prawne m.in. nowa ustawa repatriacyjna i nowelizacja przepisów o Karcie Polaka.

Mówił o tym wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, który w Krakowie wziął udział w konferencji „Repatrianci czy imigranci? Kierunki polityki migracyjnej Polski i Unii Europejskiej”.

– Jako rząd pani Beaty Szydło mamy koncepcję sprowadzania naszych rodaków do kraju, aby zastąpić w przyszłości pewną dziurę demograficzną. Chodzi o sprowadzenie Polaków z azjatyckiej części byłego Związku Sowieckiego i nową ustawę repatriacyjną, która wejdzie w miejsce tej obowiązującej od 15-16 lat, która, mówiąc uczciwie, jest w tej chwili niemal martwa. Oczywiście chodzi tu również o nowelizację ustawy o Karcie Polaka, a więc umożliwienie naszym rodakom ze wschodu, także z tych najbliższych krajów, Ukrainy, Białorusi, zamieszkania na terytorium Polski, otrzymania w dość bliskiej perspektywie karty stałego pobytu i później obywatelstwa polskiego – wskazał poseł Jan Dziedziczak.

Jan Dziedziczak zaznaczył, że według różnych obliczeń poza krajem przebywa od 10 do 20 mln Polaków.

Polityk zapowiedział także, że polski rząd chce, by wspólnota naszych rodaków za granicą miała przedstawiciela w Senacie. Obecnie Polonia w wyborach parlamentarnych głosuje wraz z okręgiem warszawskim.

RIRM

 

drukuj