fot. PAP/EPA

Afganistan: wielu zabitych, ok. 200 rannych

Wiele osób zginęło, a ponad 200 zostało rannych dziś rano w zamachu samobójczym w centrum Kabulu. Do ataku przyznali się talibowie. Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani potępił zamach, który wymierzony był w główną afgańską agencję bezpieczeństwa.

Na razie nie wiadomo, ile dokładnie jest ofiar śmiertelnych; ponad 200 osób zostało rannych – poinformowało ministerstwo zdrowia. Rzecznik afgańskiego MSW Sedik Sedikki oświadczył, że po ataku samobójcy nastąpił ostrzał.

Zamach miał miejsce w pobliżu siedziby ministerstwa obrony Afganistanu i pałacu prezydenckiego w godzinach porannego szczytu.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid poinformował, że atak przeprowadzili bojownicy talibscy; po wybuchu wdali się w strzelaninę z siłami bezpieczeństwa wewnątrz budynku. Talibowie nasilili swoje ataki na afgańskie siły bezpieczeństwa po ogłoszeniu w zeszłym tygodniu ,,wiosennej ofensywy”.

Tuż po wybuchu w okolicy ambasady USA w Kabulu było widać unoszący się czarny gęsty dym. Z budynku amerykańskiej placówki, która znajduje się niedaleko siedziby misji NATO w Afganistanie, dobiegał dźwięk syreny alarmowej. Ani ambasada ani misja NATO nie ucierpiały w wyniku eksplozji.

PAP/RIRM

drukuj