fot. PAP/Tomasz Gzell

Rząd m.in. o tachografach stosowanych w transporcie drogowym

Rząd zajął się dziś projektem ustawy o tachografach stosowanych w transporcie drogowym. Przepisy ograniczałyby możliwość manipulowania danymi, które rejestrują urządzenia. Zwiększyć ma się też wiarygodność warsztatów wykonujących instalacje, naprawę czy przegląd tachografów.

Według resortu infrastruktury, który przygotował projekt, restrykcje zwiększą bezpieczeństwo sytemu urządzeń. Z kolei Waldemar Jaszczur, przedstawiciel przewoźników, uważa, że przepisy uderzą w przedsiębiorców.

– Za drobne nadużycia są kary. Są one nieadekwatne do popełnionego wykroczenia. Przedsiębiorca, którego kiedykolwiek spotka tego typu sytuacja, że takie nadużycie powstanie, nawet nieświadomie, będzie nieuchronnie poddany karze, a każda kara negatywnie wpływa na i tak już bardzo niską kondycję przewoźników. Dlatego to nas niepokoi. Nie wiem, skąd to się bierze, dlaczego są takie procedury, dlaczego są w ogóle takie pomysły. To wszystko szkodzi polskim przewoźnikom – mówił Waldemar Jaszczur.

Obecnie w pojazdach zamontowane są dwa rodzaje tachografów – analogowe i cyfrowe. Sposób ich funkcjonowania regulują dwie oddzielne ustawy. Nowe przepisy objęłyby swoim zakresem, w jednym akcie prawnym, wszystkie wytyczne dot. obu generacji tachografów.

RIRM

drukuj